| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Este o tehnica speciala de a apasa corzile cand invat acordurile la chitara? Am chitara de 2 zile si ma dor degetele, cam in cat timp imi trece durerea?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu cred ca exista, dar daca iti cumperi chitara clasica (acestea folosesc corzi de nylon)
si corzi cu tensiune normala (MEDIUM), ar trebui sa te descurci fara durere.
Deasemenea, cumpara corzi cu diametrul "light", de.025 sau.032

Sunetul o sa fie mai ascutit si notele nu o sa fie sustinute atat de mult timp precum la dimenisuni mai groase (.045 sau.056), insa efortul la ciupit o sa fie mai mic.

| Ineys a răspuns:

Durerea o sa treaca dupa ce ti se "bat" degetele. Trebuie sa faci bataturi si sa se intareasca carnea in buricul degetelor. Asa e la incepatori. Si mie mi s-a intamplat la fel cand eram mic. Dat fiind faptul ca eram prea mic si ma dureau prea tare degetele, am renuntat de tot la chitara. Daca perseverezi, durerea va disparea cu timpul si te vei obisnui. Ia niste corzi de nailon sau plastic, sunt putin mai flexibile si nu dor asa tare ca alea de otel.