| anonim_4396 a întrebat:

Exista civilizatia elenistica(Elena in limba greaca) inainte de imparateasa Elena?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Civilizatia "Elena" n-are nici o legatura cu Elena. Primele date despre eleni sunt cunoscute din anul 480 I.Hr., batalia de la Termopile. Atunci au aparut in cronici "elenii". Unii spun (studii mai recente) ca ar proveni de la orasul Hellas aflat pe raul Spercheus.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Site-ul nu ma lasa sa scriu cu "e" mic la cuvantul numarul 2. Sa nu crezi ca nu stiu gramatica!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Stiu, de aceea am corectat cu alt cuvant si adaugat" limba greaca" in paranteza.
Mie mi se pare o gluma, sa fi existat civilizatia cu numele ei, inainte de ea. Alexandru era macedon.
Da, vad ca le place mult sa foloseasca cuvinte cu ELLA. Era si o civilizatie Elam pe undeva, cica. Si pare ca este in ebraica cuvantul. In greaca are alte litere.

| RaduRobertRO a răspuns:

Cred ca raspunsul exact il gasesati aici => https://ro.wikipedia.org/wiki/Civiliza%C8%9Bia_elenistic%C4%83

| anonim_4396 explică (pentru RaduRobertRO):

Cred ca am de lucrat la cuvinte si modu de exprimare, mai mult, cand mai pun intrebari pe acest site.

| Emengir a răspuns:

Termenul de elen vine de la Hellas, care vine de la λaός (lāós) si inseamna 'oameni' sau 'armata'. Termenul de Έλληνες (Éllines, adica eleni) se foloseste inca din era Miceniana in perioada cand proto-grecii au cucerit Thessalia, o regiune centrala a Greciei.

Termenul de Grec vine de la lat. Graecus ce prov de la gr. Γρaικός (Graikós), Aristotel credea ca Graikós e numele dat de triburile ilirice pentru grecii dorici din Epir, la sud de Albania.

Grecii au inceput sa se dezvolte ca civilizatie deja dinainte sa cucereasca Grecia de la triburile Europenilor vechi.