| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo carte care v-a schimbat viata? Care este aceea?

14 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Da! "O tragedie americana", de Theodore Dreiser. M-a maturizat in sensul cel mai frumos posibil.

| arysa a răspuns:

Singur pe lume-Hector Malot nu neaparat mi-a schimbat viata dar m-a impresionat foarte mult si m-a facut sa gandesc intr-un alt mod.

| Razvan a răspuns:

Nu sunt fana a cartilor de dragoste, din contra dar mi-a picat in mana "Anna carenina" si e o carte incredibila.In general literatura rusa e foarte buna mai ales dramaturgiawinking

| Klara a răspuns:

Hansel si Gretel, pentru ca acea poveste a stat la baza nazismului. Ganditi-va: doi arieni pleaca in padure, se intalnesc cu o tanti care-i supara, si apoi o baga la cuptorrolling on the floor)
M-a socat povestea aia, man!rolling on the floor

A, sa nu uitam si de Punguta cu doi Bani, care mi-a schimbat viata din punct de vedere economic... poti sa faci bani si cu cocosul, nu doar cu capul.

Si intr-un final, pe plan religios, mi-a schimbat viata Ivan Turbincarolling on the floor Ca poti sa dai de dracu cand nu te astepti

| oz a răspuns:

5 ani la Auschwitz.

| 20pamy a răspuns:

"Flacara Iubirii" Pavel Corut
Ambitia, vointa si dragostea personajului principal, m-au facut sa iau o decizie inteligenta, sa pun punct unei relatii de 1 an si jumatate. A durut, dar mai tarziu am fost rasplatita cu varf si indesat.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Pai, Crima din Orient Express si Aventuriloe lui Sherlok Holmes... m-au schimvat...acum sunt cu ochii in 4 si am mai invatat cate ceva de prin ele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general, doar viata iti poate schimba viata. Din carti poti invata unele lucruri, dar doar daca stii ce sa citesti si cum sa citesti. Nu tot ce e scris intr-o carte e si adevarat, inteligent, folositor, etc, etc. In concluzie, mi se pare exagerata expresia "carte care mi-a schimbat viata".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista o carte anume care schimba vieti happy
Dar cartile de dezvoltare personala si evolutie spirituala fac treaba asta destul de bine. De exemplu carti de Osho.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sophy si Camila Alba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Micul print a lui Exupery si Calatoriile lui Niels Holgerson! Dar si Robinson Crusoe a lui Defoe cat si Coastele lui Adam a lui Mihai Ispirescu! Cititi si vorbim apres! Merita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paula de isabele allende. E-xtra-or-di-na-ra! Mult timp dupa aceea nu am mai putut citi nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caderea de albert camus

| andreea_3150 a răspuns:

Nuvela fetitz cu chibriturile, m~a facut sa ma gandesc copii nevoiasi si eu. o alta carte e o mie de farame de james fray.este o carte despre droguri pe care o pot recomanda tuturor.inainte sa citesc aceasta carte POATE as fi incercat ceva ar acum chiar as vrea sa intru intr~o organizatie anti drog. buna intrebare...tongue