| Fcvilunt a întrebat:

Exista vreun cuvânt care are î in componenta sa(nu la sfârșit) sau care are â la sfârșitul lui?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista multe cuvinte cu î in componenta, probabil doar denumiri si nume cu grafia veche si nici macar unul cu â la sfarsit, la inceput si sfarsit pot fi doar cuvinte cu î.
Daca o sa cauti pe dexonline.ro cu *î* vei gasi toate cuvintele cu î in interiorul cuvantului.

| sierra1 a răspuns:

Că tot e la modă: ukraina față de rusia, e un stat neÎnarmat!

| Wergenh a răspuns (pentru sierra1):

Ești un băiat foarte deștept

| sierra1 a răspuns (pentru Wergenh):

Am mai conversat noi sau ce?

| mi25 a răspuns:

Cuvintele compuse se scriu ci "î" la inceputul celei de-a doua parți (al doilea cuvant) ce-l compune. neindemanatic, preintampina, bineinteles, reinsurubat.