| Namaparissia a întrebat:

Funda! Dau funda! Vreau sa imi recomandati niste carti sf va rog sisa povestiti cam despre ce e vorba in cartea recomandata.

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Biblia, scrisă de mai mulți autori. Cei ai primului volum numit "Vechiul Testament" sunt necunoscuți, iar autorii celui de-al doilea volum, numit "Noul Testament", sunt o familie aristocrată evreiască din Imperiul Roman. Nu cred că se cunoaște exact data oficială a publicării, deși probabil ar fi undeva prin secolul II e.n. Este vorba de o istorie fictivă a evreilor, cu inspirații furate de la păgâni și contradicții cât încape. În principal subiectul se axează pe un zeu evreiesc care ar fi creat Universul din nimic și apoi a creat tot din nimic o planetă în care a creat 2 oameni ai căror copii au făcut incest ca să perpetueze rasa umană, deși în lume există momentan vreo 4-5 rase distincte de oameni. Intriga se intensifică în momentul în care acest zeu s-a dovedit a fi rasist și a început să ajute rasa evreiască (deși doar pe asta o crease practic, da știu, o altă contradicție) să măcelărească popoare păgâne și să le fure bogățiile. În volumul 2, autorii menționează apariția magică a unui evreu semi-zeu (numit Isus Cristos) care se recomanda a fi fiul acestui zeu. Deși mama sa, Maria, era parcă soția personajului Iosif dacă nu greșesc, cumva acest zeu a făcut-o să nască deși povestea spune că era virgină (și alte surse păgâne mai vechi cu sute sau mii de ani aveau povești asemănătoare). Acest fiu aparent avea puteri magice întrucât era capabil să vindece oameni. Caracterul său de comunist manipulator rezidă din obișnuința sa de a predica sfaturi comuniste cum ar fi "iubește-ți dușmanii" sau "vinde tot ce ai și urmează-mă" sau "întoarce și celălalt obraz" etc. Unii oameni spun că acest personaj ar fi existat și-n lumea reală deși nu prea există suficiente dovezi istorice.

Deși este o carte SF, a reușit să creeze o psihoză în masă spălând pe creier miliarde de oameni în ultimii 2000 de ani. De asemenea este cea mai bine vândută carte SF din toate timpurile cu miliarde de exemplare.

| Namaparissia explică (pentru Mclaren12):

Cel mai bun raspuns ever laughing)))))))))))))

| Mclaren12 a răspuns (pentru Namaparissia):

Mersi laughing

| Namaparissia explică (pentru Mclaren12):

Am ras cu lacrimi, atata adevar spus intr-o maniera atat de comica! Mi-ai facut ziua mai buna! Nu glumesc, fac ss si iti pun in rama comentariul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Citeste Vechiul Testament ca pe o istorie a poporului evreu si gandeste profund tot ce scrie acolo. Orice om cu putina carte realizeaza ca Adam si Eva nu au fost primii oameni, ci primii evrei.
Iti recomand si eu tie o carte: Istoria credintelor si ideilor religioase de Mircea Eliade.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Citeste Vechiul Testament ca pe o istorie a poporului evreu si gandeste profund tot ce scrie acolo."
De ce as face asta avand in vedere ca este o scriere fictiva? Evreii care au scris NT au furat ceva mituri pagane si i le-au atribuit biblicului Cristos. Autorii NT se cunosc, evangheliile nu au fost scrise de cine zice biblia. Nu mai este ceva ascuns, doar ca indoctrinatii refuza sa accepte pentru ca doar de asta au fost indoctrinati de la nastere.

"Iti recomand si eu tie o carte: Istoria credintelor si ideilor religioase de Mircea Eliade."
Am citit mai de mult cam jumatate din ea si m-am plictisit sincer. Avand in vedere ca istoria pagana a fost rescrisa si transformata in mitologie ca sa se conformeze cu mizeriile crestine, nu am niciun motiv sa cred ce zicea Eliade acolo cu perspectiva aia ateista. Dar daca tot este vorba de carti iti recomand si eu una.
Ben Klassen - Nature's Eternal Religion
Daca nu-ti place toata cartea, citeste doar capitolele despre cresrinism. O sa gasesti in PDF pe internet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu cred ca lucrarea lui Eliade care e considerata unanim cea mai completa si mai bine documentata istorie a religiilor existenta poate fi comparata cu a acestui domn Klassen.
Eu ti-am spus de Vechiul Testament, nu de Noul Testament pe care nu l-am citit si pot spune chiar ca nu m-a interesat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa, nu fusesem atent. Vechiul testament are povesti si mai aberante decat NT. Vechiul testament de fapt este dedicat mai mult evreilor si acolo sunt instructiuni despre cum sa-i insele si sa-i pacaleasca pe gentili (ne-evrei), despre camatarie de exemplu. Numai un indoctrinat ar crede bazaconiile alea mai ales ca miturile din VT sunt in majoritate corupte si furate de la pagani. Potopul, Adam si Eva, pomul Intelepciunii etc, sunt furate de la pagani si corupte intr-o versiune evreiasca. Cum pot fi crestinii atat de spalati pe creier sa zica despre biblie ca-i adevarat tot ce scrie in ea si cand aud de miturile pagane care au fost corupte in crestinism spun ca nu-s decat povesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu, nu-ti spun sa crezi ca Adam si Eva au fost ispititi de un sarpe sa muste dintr-un fruct care ii face atotcunoscatori, treci peste mit, nu e adevarat ca ei au fost primii evrei si ca au avut 3 copii, iar unul dintre ei isi ucide fratele din gelozie? (si o adaugare: La rasarit de Eden de Steinbeck, acelasi lucru in atmosfera secolului 20). Evident ca Noe nu a trait 900 de ani si nu a construit o arca pe care a adunat toate animalele, dar e cert ca asupra poporului evreu s-a abatut o catastrofa naturala. Nici Moise cu ajutorul lui Dumnezeu nu si-a transformat toiagul in sarpe si nici Dumnezeu nu i-a osandit pe egipteni la toate acele mituri cunoscute ca ''Plagile Egiptului'', dar e evident ca Moise si-a scos poporul din robia egipteana fara sa imparta marea in 2. Mai mult de atat, cu siguranta fiii lui Iacov(Iacob sau Israel, cum vrei sa-l numesti) au fost la originea celor 12 triburi.

Si ca sa inchei, divinitatea cu siguranta exista, chiar daca este in afara dogmelor crestine, dar ce faci tu este exagerat si mult prea agresiv. happy

| Namaparissia explică (pentru anonim_4396):

Nu este exagerat si agresiv, deoarece un ateu isi permite o astfel de abordare...tie ti se pare exagerat pentru ca tu ai alte convingeri....in opinia mea tot ce a spus e adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Namaparissia):

Sugerez sa-i citesti toata activitatea pe TPU din ultimele 4-5 luni.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu m-am facut destul de clar inteles. Niciun mit crestin nu a existat in realitate, sunt doar povesti inventate sa manipuleze. Adam si Eva nu au nicio legatura cu crestinismul si copiii lor nu au existat niciodata. Noe este un personaj furat de la sumerieni si akkadieni, le fel si potopul. Din cate am auzit, potopul a avut loc cu adevarat cu vreo 11.000 de ani in urma daca mai tin bine minte, dar crestinismul nu a facut decat sa-l fure de la sumerieni si sa-l transforme intr-un mit evreiesc lipsit de relevanta, mai ales cu arca aia unde era imposibil sa incapa toate animalele terestre. Avraam nu a existat niciodata, multi zic ca nici Moise nu a existat. De asemenea am citit ca nu exista dovezi ca evreii ar fi fost vreodata captivi in Egipt, Daniel este furat de la pagani. Despre ce vorbim?

ca sa inchei, divinitatea cu siguranta exista, chiar daca este in afara dogmelor crestine"
Chiar daca n-are nici cea mai mica legatura cu crestinismul. Si crezi ca eu am o abordare agresiva? Dar biserica crestina ce abordare a avut cand a torturat pana la moarte paganii care nu s-au convertit la crestinism? Ce abordare a avut cand a lasat la sfarsitul secolului 19 aproape 800 de copii sa moara de foame si pe urma sa-i ingroape in subsolul cladirii respective (pe care o si detinea)? Ce abordare a avut cand a participat la uciderea a mii de oameni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da, Noe si arca lui sunt un pur mit dar cu siguranta o catastrofa naturala s-a intamplat. (toate popoarele au mituri, gandeste-te la Mesterul Manole, la Miorita, la Cneazul Igor, la cavalerii Roland, Olivier sau la Guillame d'Orange) si despre Charlemagne (Carol cel Mare) in miturile populare se spune ca a trait peste 200 de ani, asta nu-l face un personaj anistoric.
In schimb, legat de Moise, de exod si de patriarhi, eu o pastrez ca o parere personala.

Iar pe rationamentul de la final se pot gasi scuze pentru toate relele din lume. La fel de bine se poate scuza Carol al II-lea pentru toate crimele savarsite. (nu stiu daca te deranjeaza exemplul meu, dar e personajul pe care-l detest cel mai mult din toata istoria noastra)

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"toate popoarele au mituri"
Da toate popoarele au mituri dar da-mi voie sa-ti spun eu unde e buba cu religia crestina. In antichitate au fost mai multe popoare pagane: egipteni, greci, hindusi, sumerieni, akkadieni, chinezi etc. Toate popoarele pagane aveau mituri asemanatoare sau chiar identice pentru ca toate venerau aceeasi Zei pagani doar ca sub nume diferite. Faza aici este ca religia crestina este avraamaica, nu pagana, deci nu este nicio normalitate ca a furat atatea mituri pagane, inclusiv mitul potopului pe care l-a transformat intr-un mit evreiesc. Este ca si cum Y ar avea o idee geniala si X i-ar fura si folosi ideea si cu ajutorul mediei nimeni n-o sa mai stie peste ceva timp ca de fapt ideea aia geniala a fost a lui Y de fapt. Asa a facut si crestinismul cu miturile pagane, le-au furat si evreii s-au folosit de medie ca sa creeze impresia ca de fapt potopul si alte mituri pagane au aparut de fapt in crestinism. Cate scrieri pagane importante si valoroase n-au fost distruse si acum omul habar n-are cum si de unde a aparut.

"Iar pe rationamentul de la final se pot gasi scuze pentru toate relele din lume."
Nu este nici pe departe vorba de scuze. Este vorba ca biserica catolica a facut multe atrocitati in istoria ei si majoritatea oamenilor, crestini si atei deopotriva, habar n-au de asta pentru ca media controlata s-a asigurat sa nu raspandeasca astfel de informatii. Crestinismul a distrus o lume in avansare tehnologica, intelectuala si spirituala si dupa 2000 de ani indoctrinatii inca ii mai asteapta pe Cristos sa-i salveze cand ei sunt paraleli pana si cu biblia. Cand este cunoscut faptul ca insusi un evreu apartinand unei organizatii mai mult sau mai putin secrete (sionismul) a recunoscut ca ei s-au folosit de religie (crestinism si islamism, poate chiar si iudaism in cazul evreilor de rand) doar ca sa spele masele pe creier si sa le faca mai usor de controlat, este absurd sa mai iei in serios dogmele crestinismului sau pretinsul statut al bisericii de "intermediara" intre om si "Dumnezeul" crestin. Si ghici ce, pentru ca evreul ala a spus intr-un interviu multe lucruri care nu trebuiau spuse, a fost ucis in acelasi an intr-un "atac terorist".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da, biserica a fost la originea multor crime, genocide, hecatombe umane as putea spune, si cum am spus si sunt convins, crestinismul nu are de a face cu divinitatea, dar VT pentru mine e o istorie veridica a evreilor. Asta nu inseamna ca e normal sa faci ce faci tu pe acest site, nu stiu ce varsta ai, dar e clar ca nu constientizezi ce risti postand astfel de lucruri pe internet. Si eu ma pot lega de evrei doar cand imi amintesc nume precum Max Auschnitt, Jacob Marmorosch sau Aristide Blank, dar cu ce folos?

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt decat discutii religioase si din cate stiu constitutia noastra ne permite libertatea absoluta de gandire si exprimare. Singura lege anti-constitutionala care incalca libertatea de opinie este OUG 31/2002 care condamna dezbaterea publica a holocaustului. Si eu nu ma leg de evrei, eu ma leg de istorie. Ca ei au stat in spatele atrocitatilor care au marcat istoria recenta a omenirii, asta chiar nu este vina mea dar am totala libertate sa discut despre asta in public. Nu m-am legat niciodata de evrei ca rasa sa zic ca este inferioara sau nu stiu ce, asta este antisemitism, eu m-am legat de atrocitatile istorice pe care ei le-au facut. Dar daca tot este vorba de asta, de ce sa nu spun ca evreilor le este bagat in cap ca ei sunt superiori, in talmudul lor scrie ca gentilii sunt niste sclavi, ca sunt la fel de prejos decat animalele, ca au fost creati de Yehova sa-i serveasca pe evrei. Ba chiar ei ne numesc "goyimi" iar multi zic ca asta inseamna "vita" sau "bestie".
https://m.youtube.com/watch?v=vfWIi8ZqxiA
Ia zi, de aspectul asta de ce nu se leaga absolut nimeni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu sunt 'doar discutii religioase', ci incitari la ura si cearta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărat, asemenea subiecte chiar au dus la ură și ceartă și chestii și mai grave. De exemplu, familia evreiască Goldsmith a pornit o așa zisă afacere în antichitate în imperiul Roman. Oamenii duceau aurul la ei ca să-l depoziteze, să fie "în siguranță". La un moment dat, de vreme ce aurul se aduna, Goldsmith a început să împrumute aur oamenilor chiar dacă cantitatea respectivă nu le aparținea, asta în schimbul unui mic procent de aur probabil (adică cămătărie). Văzând că șmecheria a mers, Goldsmiths au început să emită hârtii (chitanțe) în care erau consemnate cantități de aur, asta atât pentru împrumuturi, cât și pentru depuneri. Practic oamenii își depuneau aurul ca să fie în siguranță și evreii emiteau hârtii în schimbul aurului iar ei păstrau aurul în bancă. De ce au acceptat oamenii asta? Nu știu. Pe măsură ce se emiteau hârtii în loc de aur, hârtii care erau folosite în comerț, așa cum era aurul înainte, aurul tot dispărea pentru că fusese înlocuit practic de hârtii care doar declarau cantitatea de aur a unui depunător. La un moment dat oamenii s-au prins de asta și când s-au dus să-și ia aurul înapoi, nu mai era pentru că fusese furat de evrei (și prin intermediul dobânzilor) de vreme ce de atâta timp oamenii nu s-au prins că evreii le fură aurul și emit hârtie fără valoare în locul acestuia. Cică oamenii apoi i-au spânzurat pe Goldsmiths când și-au dat seama că i-au păcălit. Un caz aproximativ identic s-a întâmplat și în secolul trecut când Rothschild a înființat Rezerva Federală și a influențat guvernul să oblige populația să-și dea tot aurul la un preț de nimic iar populației i se dădea hârtie fără valoare în locul aurului, adică dolari nerambursabili, și la un preț de nimic pentru că după ceva timp prețul aurului explodase și dacă populația voia să-și ia aurul înapoi trebuia să plătească de vreo 5-6 ori mai mult decât li s-a oferit. De vreme ce Rezerva Federală poate printa bani cât vrea, deține practic populația Americii pentru că ea lucrează la stat pentru dolarii Rezervei Federale care nu, nu este o bancă de stat, ci una privată. Acum nu mai este ca în antichitate, de vreo 80 de ani cât a trecut din momentul când populația a fost obligată să-și depună aurul, ea tot nu s-a prins de schema bancherilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Mersi ca mi-ai povestit cum au aparut bancile.
Cat despre Rezerva Federala, da, e adevarat ca banii nu mai au acoperire in aur, dar nu stiu cum ai reusit sa muti subiectul discutiei aici.

| Namaparissia explică (pentru anonim_4396):

Lasati-o balta, sunteti doi oameni din tabere diferite....nimeni nu o sa convinga pe nimeni.

30 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iti recomand cartea "Patriarhi si profeti" :https://m.egwwritings.org/ro/book/2674.2/toc
Ea explica pe inteles cum a facut Dumnezeu pamantul, cum a fost populat, cum a aparut pacatul, cum a trait Adam si Eva inainte de pacat si cum au trait dupa. Stiai ca in gradina Eden existau 2 pomi si nu unul? Si ca unul era pomul vietii iar celalalt era pomul cunostintei binelui si raului?
Vei gasi acolo potopul lui Noe explicat pe larg. Vei gasi scris ca inainte de potop nici nu a existat ploaie, si ca pamantul era udat de roua.
Vei citi cu de-amanuntul despre Turnul babel -cum fara tehnologie oamenii din vremea aceea au reusit sa ridice un turn pana la nori; cum limbile au fost incurcate.

Din curiozitate sau pentru cunostintele generale, este important sa cunoastem Biblia. Si cartea aceasta explica inceputurile ei.

Oamenii din videoclipul urmator au ajuns astfel pentru ca ei insisi au refuzat sa cunoasca Biblia si nu i-au dat importanta la tinerete. Cand au ajuns maturi, nici c-au mai avut timp de ea. Viata a trecut astfel pe langa ei.
https://www.youtube.com/watch?v=aHN3qI0uo7s

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Si imi va spune si ca Pamantul are 7000 de ani? (cum am auzit azi din gura profesorului de religie)

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm... am citit cartea, dar nu mai stiu sigur. Este posibil ca sa treaca un prin genealeogii. Dar nimeni nu stie data exacta a pamantului.

Un judecator, ca sa poata face o judecata dreapta, el trebuie sa asculte ambele parti. Numai dupa aceea poate sa ia o hotarare. Asa si tu aici: citeste cartea ca-ti va face bine. Dupa aceea o poti judeca si o poti pune la "colt" daca ai gasit-o "nedreapta". ^_^
Este cu mult mai usoara decat Biblia. Este scrisa pe intelesul chiar si al aceluia care de-abia a invatat sa o citeasca.
Timpul trece si ocazii de acestea rar vei mai avea.

O poti descarca de aici: http://ellenwhite.ro/download/patriarhi-si-profeti/
O poti citi si de aici: http://godfrey.ro/files/Patriarhi%20si%20Profeti.pdf
sau de aici: http://sdarm.md/prophecies/pp

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Nimeni nu stie varsta pamantului(data e 18 ianuarie 2018), dar se stie ca s-au gasit oseminte din Ciu-Ku-Tien conservate vechi de 300.000 ani, iar focul este utilizat de mai bine de 600.000 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns la misto, dar totusi eu iti voi raspunde serios(desi nu stiu cat de mult meriti, dar nu am de gand sa intru in alte discutii despre Biblie cu tine daca te declari amuzata de acel raspuns), iti las cateva titluri de carti SF, utopice si distopice:
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
1984 - Orwell
Procesul - Franz Kafka
Castelul - Franz Kafka
Metamorfoza - Franz Kafka
Razboiul lumilor - H.G Wells
Masina timpului - H.G Wells
Omul invizibil - H.G Wells
Aldous Huxley - Minunata lume noua
Extrem de multe carti scrise de Isaac Asimov, nu voi mai insira.

| Namaparissia explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Da, a fost un raspuns la misto, dar unul atat de inteligent si amuzant in opinia mea, incat am simtit dorinta de a i da funda.Pana la urma eu decid cui dau funda si cui nu.Eu am apreciat, daca tu nu apreciezi astfel de raspunsuri nu da funda...

| Namaparissia explică (pentru anonim_4396):

Voi mai pune inca o intrebare legata de carti sf, daca vrei poti intra sa imi recomanzi si acolo, Multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Namaparissia):

Daca vrei sa-mi dai funda cu intentia asta, n-am nevoie.

| Namaparissia explică (pentru anonim_4396):

Nu ti am promis nicio funda...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Namaparissia):

Am intuit gresit, dar atunci nu vad de ce mi-ai sugerat sa-ti raspund in alta intrebare cand eu ti-am dat atatea carti bune aici.