| Namaparissia a întrebat:

Fundaa! Dau funda! Ce stiti despre etapele publicarii unei carti! Vreau raspunsul numai celor care stiu sigur!

Răspuns Câştigător
| Suntopisica a răspuns:

Stiu eu! happy
1. Scoti la imprimanta pe coli A4 intreg romanul (scris 12, times new roman) si trebuie sa aiba minimum 100 pagini.
2. Contactezi o editura (iei nr. lor de telefon de pe internet) si le spui ca esti autor/ autoare de debut si ca ai vrea sa publici la ei la editura o carte.
3. Te vor chema sa va intalniti si va trebui sa semnsezi in contract de confidentialitate prin care: tu le vei adduce lor manuscrisul ca ei sa il corecteze si ulterior sa il publice fara sa fii inselat/a (adica editura sa nu iti fure manuscrisul)
4. La o a doua intalnirea le vei adduce manuscrisul ce va fi citit si corectat de experti (dureaza 3-4 zile)
5. La o a treia intalnirea (dupa ce ei te contacteaza) va trebui sa te intalnesti iar cu ei si(daca romanul e acceptat) sa vorbiti despre carte: marimea paginii, formatul, coperta etc.
6. Va trebui sa platesti pentru numarul de exemplare pe care il doresti (tariful banilor se calculeaza in functie de grosimea cartii, formatul pe care il alegi si coperta), insa nu este foarte scump- undeva la 1.000 lei cateva sute de exemplare)
7. Mai urmeaza cateva intallniri cu ei si ultimul contract semnat cu faptul ca esti de accord cu distribuirea cartii in magazine.
8. Cartile sunt distribuite in magazine, iar banii vanzarii lor iti vor veni tie prin intermediul editurii si al postei.
Sper ca te-am ajutat!
P.s. (1): De la prima oara cand contactezi editura si pana la distribuirea cartilor in magazine dureaza undeva la 3-4 luni (in caz ca te interesa timpul)
P.s. (2): Incearca sa te duci mai intai cu manuscrisul la editurile cele mai bune si cele mai cunoscute (Ex: TREI, rao, humanitas).

| Adry05 a răspuns (pentru Suntopisica):

De unde stii toate astea? Ai publicat ceva?

| Suntopisica a răspuns (pentru Adry05):

Nu, insa vreau sa public la anul in 2019 si m-am interest de la edituri sunand si intreband si acstia sunt pasii.

| Adry05 a răspuns (pentru Suntopisica):

Ce publici? Imi place stilul tau si poate iti cumpar cartea. happy

| Suntopisica a răspuns (pentru Adry05):

Frumos din partea ta. Vreau sa public un roman.
Dar tu? Ce vrei sa publici? De ce ai pus aceasta intrebare?

| Adry05 a răspuns (pentru Suntopisica):

Despre ce?
Nimic, am vazut intrebarea care mi s-a parut interesanta si am fost curioasa ce s-a raspuns si am vazut raspunsul foarte detaliat si eram curioasa daca ai publicat sau ai luat de pe net si de aici discutia

| Namaparissia explică (pentru Suntopisica):

Multumesc♥️stii ce ar trebuiiii sa faaaac daca vreau sa apara si in alte tari, sa fie tradusa in alte limbi? Pot alege cateva din magazinele unde sa apara cartea?

| Suntopisica a răspuns (pentru Namaparissia):

Cartea ta va fi tradusa in alte limbi doar din una dintre urmatoarele doua cazuti:
1. Cartea ajunge bestseller (adica foarte, foarte vanduta si citita) incat editura iti va cere ei asta pentru in castic super mare (traducerea va fi gratis, facuta de catre editura)
2. Doresti tu personal sa fie tradusa si atunci trebuie sa faci asta singur. Sa iti gasesti singur traducator si sa cauti o alta editura (in cazul in care cea la care ai publicat-o in romana nu considera ca at fi cazul ca ea sa fie tradusa in alte limbi) plus in distribuitor (totul va costa bani)