| anonim_4396 a întrebat:

Grüße liebe Kameraden auf der TPU! Am incercat sa public intrebarea in germana, dar, mi-a fost stearsa de un editor.Desi,nu era nimic ce sa incalce regulamentul.Revenind la intrebare: Vreau sa imi spune-ti o marca de acuarela din pasastila care sa fie bune.Culorile sa fie pigmentate.Nu stiu cat de profesionale sunt dar vreau sa stiu o marca de acuarele bune.Nu imi spuneti marci care se gasesc in Romania pentru ca nu voi avea acces la ele.Pentru ca abia m-am apucat de pictat spuneti-mi(daca aveti experienta sau locuiti in Germania), niste acuarele germane bune.
Vielen Dank im Voraus, Vielen Dank, Olga))

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.gutefrage.net/

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să-ți amintesc că ăsta e site românesc? sau ai uitat și să recunoști româna de când ai început să te flexezi că știi și tu o limbă străină?

| RAY a răspuns:

Olga parca era prietena ta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o intrebare in care ne spargem in figuri ca stii germana? ca nu m-am prins

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru suntserios):

Dar poate e german.

| suntserios a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Si de ce rahat nu a intrebat in Germania daca e german si vrea produse din Germania?

| Iote a răspuns:

" Am incercat sa public intrebarea in germana, dar, mi-a fost stearsa de un editor.Desi,nu era nimic ce sa incalce regulamentul."
Serios? Incalcarea era publicarea intr-o limba pe care nu o vorbesc userii acestui site. Daca vrei raspunsuri (daca vrei cu adevarat), pui intrebarea astfel incat sa inteleaga cei ce o citesc. Altfel, spun si eu ca majoritatea: vrei doar sa te lauzi ca stii germana. Probabil nici nu o stii corect daca userii din Germania nu au inteles-o si nu ti-au raspuns.

| FreddieM a răspuns:

Mai copile, pe TPU nu poti scrie nici macar cu abrevieri iar tu vii cu germana? Baga romaneste ca o stim cu totii. Dar as vrea sa-mi explici de ce ai publica o intrebare in germana pe o platforma romaneasca, probabil ca realizezi ca sansele sa o inteleaga cineva sunt minuscule.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Scuze, dar de când n-am mai falsat germana (de vreo lună) nu mai știu nimic, așa că nu-nțeleg!
Și nu înțeleg de ce am primit ignore, dar doesn't matter, pues ya vamos asi dacă e vorba de limbi străine vorbesc și eu spaniola.

| Adry05 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

I received ignore too mais ça m'est égal parce que nu-mi pasă de toate figurantele astea care se laudă atât că știu une langue în plus pe lângă their mother tongue

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Adry05):

Eu în general prefer să „tac", dar unii au „talentul" să mă pornească
tongue

| Adry05 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Tu as oublie să combine english cu romanian sau cu other langues pentru că degeaba tu les connais dacă nu show

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Adry05):

Romglish?
#TheȚuicaIsLife?
winking

| Yurisa a răspuns:

Daca tot pui intrebari in germana, pentru produse germane care se afla in Germania de ce nu postezi pe un forum german sau pe un grup de Facebook? Văd că tot insisti sa postezi o fraza germana la intrebari. Incearca sa te lauzi cu altceva ca deja devine penibil

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Corect

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Yurisa):

Nu ma laud cu absolut nimic.Nu am voie sa cer alte pareri, de la alti oameni? Am postat pe un forum german si nu s-a primit nimic.De unde stii ca nu am intrebat si pe Facebook? Vreau sa stiu ce cred romanii despre produsele astea si vreau si parerea lor.Este problema mea cum vreau sa incep o intrebare pe TPU.Nu e nimic penibil in asta.Ai tu vreo problema daca pun o fraza in germana? cu ce te deranjeaza? Daca nu poti sa ma ajuti sau sa imi dai un sfat te-as ruga frumos sa nu imi raspunzi.Am fost cat se poate de politicoasa. Daca asta intelegi tu prin lauda este strict problema ta.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru RAY):

Nu vad ce este corect in treaba asta. Daca vreau sa incep o intrebare in germana este problema mea.Iti accept raspunsurile, care ma ajuta si iti multumesc pentru acel link pe care mi l-ai trimis.Nu o implica pe Olga in asta.Ti-am apreciat raspunsurile, tu pe ale mele, am dicutat iar acum nu vad de ce te revolti. Daca vrei sa imi transmiti ceva da-mi un mesaj.

| RAY a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Wir sehen sie dort

| lorena1gianinak a răspuns (pentru RAY):

Ich bin nicht die Art von Person, mit der man streiten kann... wenn du das willst

| Furnicuta000 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Si crezi ca romanii care locuiesc in Germania stiu germana si au uitat romana? Nu, doar vreo 10% stiu germana laughing

| NLS a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Mit DEM man streiten kann...

nu sunt tocmai ieftine raportat la cate culori contin, dar sunt de calitate, o cunostinta a folosit marca asta mai demult, in timpul facultatii.

https://www.gerstaecker.de/......esten.html

eu as merge pe asa ceva insa, daca nu ai pretentii de pictor.
https://www.amazon.de/......ref=sr_1_4 keywords=int%21+rend&qid=1567524060&s=kitchen&sr=1-4

| Yurisa a răspuns:

Mi-ai dat și block sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu îți mai da atâtea aere pentru că nu ești ventilator.

| christine99 a răspuns:

Draga daca stii atat de bine germana, intra pe site-urile nemtesti si intreaba acolo. Si eu stiu sa vorbesc germana, dar aici scriu doar in romana, cum si trebuie. Mai lasa fitele.

| AnimeLuverBoi a răspuns:

Da