| christian90 a întrebat:

Grosimea unei coli, de ex. A4, este data de gramaj? 180, 230g/m2...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este invers, gramajul este in functie de grosime.

| christian90 explică (pentru Ioandelasal):

Asa deci. Incercam sa imi dau seama de grosimea unei coli A4 High Glossy de 230g/m2. Am nevoie sa scot ceva la imprimanta si tipul imi spunea ceva de 180g/m2.

| mihai69 a răspuns:

Nu; e posibil ca o foaie cu densitate mare să fie mai subțire decât una cu o densitate ceva mai mică; e suficient să aibă în compoziție mai mult caolin (greu) pentru a obține o coală foarte lucioasă.

| NLS a răspuns:

Grosimea nu e facuta publica/marketata niciodata in cazul colilor A4-A0.

Insa densitatea ta.

Iar daca un anumit tip/brand de coli are 70g/m2 (valoarea clasica, standard),
iar un alt tip de foi are 110g/m2,
rezulta automat ca pentru o densitate mai mare, foile au o grosime mai mare.
Acest lucru il poti stabili inclusiv cumparand foi cu densitati diferite si comparand cat de usor se citeste scrisul pe partea opusa (scris de calculator, sa fie asigurata uniformitatea imprimarii si apasarii pe foaie).
Sau facand testul la geam (asezi un desen pe geam, apoi deasupra foaia de test).

Bineinteles, la 180-230 g/m2 foile sunt prea groase ca sa mai fie transparente catusi de putin, dar o sa observi si cu mana libera ca sunt (mult) mai groase si mai grele decat cele standard, care au 70 sau 80g/m2.