| DiyanAndorea a întrebat:

Heei! Intr-o saptamana am auditie la un teatru. Bine, mai intai e preselectia, dar intre preselectie si auditie e distanta de o zi si vreau sa fiu precauta.

Deeci intrebarea este: ce credeti ca se cere la o auditie? Trebuie sa pregatesti ceva anume?

Daca ati fost la vreo auditie pentru o piesa de teatru, m-as bucura daca mi-ati povesti ce si cum s-a intamplat. Dau fundita happy

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu am fost. Poate sa te puna sa reciti o fabula, sau un monolg. Sigur te va pune sa faci ceva din care sa determine daca ai ureche muzicala. Daca nu te alege, nu pune la inima, ei aleg pe cineva potrivit pentru piesa lor. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

O sa vorbesti putin despre tine si despre experienta ta in domeniu. Dupa aceea o sa ti se dea sa citesti un text. Nu trebuie sa ai emotii. Iar daca ai incearca sa le folosesti la rol. Fa in asa fel incat sa nu se vada ca tu ai transformat emotiile negative in ceva pozitiv.

| DiyanAndorea explică (pentru VALCUANDREI1994):

Multumesc mult! happy

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru DiyanAndorea):

Nu ai pentru ce domnisoara actrita. Mi-ar placea sa te vad pe scena.

| Cannibal a răspuns:

Depinde de la teatru la teatru.
Majoritatea teatrurilor cer doar să mergi pregătit cu un monolog.
Dar sunt și teatruri care pe lângă monolog vor să prezinți atât audiții muzicale cât și de dans.

| DiyanAndorea explică (pentru Cannibal):

Multumesc! Scuze, dar doar ca sa stii...se spune,, teatre,,

| DiyanAndorea explică (pentru Cannibal):

Multumesc! Inseamna ca ar fi ok sa fiu pregatita sa recit niste replici din piesa pentru aceasta auditie.

| Itanul a răspuns:

Tu te duci fara sa fii pregatita, fara sa stii ce se face acolo? Stii ce inseamna "auditie"?
Evident ca te va pune sa interpretezi un text, sa reciti ceva.

| DiyanAndorea explică (pentru Itanul):

Daca ai fi stiut tu ce este aceea o auditie, m-ai fi putut ajuta cu un sfat. Am cunostinte din acest domeniu, am mai jucat in piese de teatru si pe scena, dar nu am fost niciodata la o astfel de auditie. Am intrebat doar ca sa am o idee. In acel anunt nu au specificat ce trebuie sa pregatesti. Normal ca ma inscriu, chiar daca nu stiu ce se cere la auditie. Care ar fi problema? Nu o sa scrie nicaieri ce te intreaba la auditie. Tot ce poti sa afli e de la cei care au trecut prin asta. Viata oricum e o improvizatie.

| Itanul a răspuns (pentru DiyanAndorea):

Da, sigur, nefolositor si eronat. Asta arata clar ca habar nu ai de nimic.
Joaca de la scoala e una, Jocul la teatru e cu totul altceva.
Appropo de replica ta "geniala", du-te. Orice esec te va invata sa pretuiesti viata si... cultura (nu pentru cultura mergi?). Si, cum spune Iantu: Pune mana pe carte, ca nu musca!

| DiyanAndorea explică (pentru Itanul):

Am jucat si la Teatrul Nottara, la teatrul de pe lipscani si la Teatrul Metropolis. Daca esti din Bucuresti sigur le stii. Raspunsul tau l-am considerat eronat pentru ca in loc sa ajuti, te-ai,, luat,, de cel care a intrebat. Eu ma pregatesc pentru auditie citind piesa de teatru pentru care este castingul, ca sa nu par cazuta de pe luna acolo. Ce legatura are pusul mainii pe carte? Si replica aceea nu imi apartine in totalitate, doar ca sunt de acord cu ea. Tu nu? Reactionam la lucruri care nu stim ca se vor intampla. Spre exemplu raspunsul tau, raspunsul meu, evaluarea raspunsului tau si tot asa.