| loverock_9344 a întrebat:

Heilaughing:*
am mii de teste la geografie, biologie proiecte la istorie etccrying si nu stiu cum pot sa retin atata.adica eu de obicei transcriu lectia de 5 ori apoi le citesc de vreo 8 oricrying si cateodata are efect dar e mult prea greu in plus ca nici nu am timp sa invat la atatea materi.straight face si dupa ce dau acel test uit tot ce am invatatrolling on the floor))))))))))

6 răspunsuri:
| shtephan a răspuns:

Uite, eu am anul' asta bacu' si sistematizez astfel: citesc odata o lectie, iar apoi subliniez cu un marker verde-fosforescent informatiile importante si le mai citesc odata. Usor si logic de retinut. Bafta. happy

| chrisstina a răspuns:

Eu de obicei invat mai bine cu cineva.incercam sa retinem cat putem si dupa ne completam.si dupa daca mai recitesti ce ai invatat trebuie sa iti mai amintesti cevatongue

| katy a răspuns:

Incearca sa intelegi ceea ce inveti si iti imaginezi cum vine fiecare lucru detaliu in parte, nu sa inveti pe de rost pentru ca nu ai sa retii

| Satisfaction a răspuns:

Nu-i prea buna metoda de a transcrie de 5 ori si de a citi de 8 ori. Eu invat foarte repede... daca citesc lektia de 2-3 ori o stiu numai ca eu nu o invat ca un robot pentru ca daca nu mai stiu un cuvant s-a dus totul. Eu dupa ce am citit-o mi-o imaginez pe caiet/carte si la o lucrare dupa ce am scris primul alineat mi-l imaginez pe al doilea asa merge in ordine si nu te pierzi.La biologie fac la fel. La geografie imi imaginez harta si stiu tot de fapt eu sunt foarte buna la geografie...cea mai buna din clasa. Istoria nu-mi place deloc. Mor cand aud ca am de invatat la istorie. Imi taie tot elanul cand aud si de aceea aici invat exact ca un robot pentru ca nu pot altfel si daca ma intrebi peste o saptamana nu stiu nimic(asta se intampla numai la istorie). Eu incerc sa judec ceea ce invat si imi reuseste. Incearca si tu!

| AllieAyl a răspuns:

Incearca sa iti repeti ce e mai important si o sa vezi ca merge...
fundita?

| eueu_6070 a răspuns:

Neaaahhhh...te comlici invatand, si eu am aceeasi situatie...iti zic ce sa faci:proiectele sa le faci obligatoriu pentru ca alea prb sa le prezinti,dar nu trebuie si sa inveti,eu si toata clasa mea am avut test la geografie,cu totii neam bagat caietul in banca la lectia din care aveam testulrolling on the floor,si am pus ghiozdanul peste caiet pentru ca profu sa nul vada dar noi sa vedem caietul, incearca, nu se intampla nimic decat daca vrei sa fii un tocilar care chiar vrea sa ia 10 p merit si sa nai prieteni niciodata si sa te ia toti de prost pentru ca vei fii cel mai destept si cel mai tocilar dintre eirolling on the floor, noroc cu copiatulrolling on the floor