| Ryss a întrebat:

Hei!

Am o întrebare, şi vreau un răspuns URGENT.

Stie cineva un program în care pot face o poză PNG dintr-una simplă?

Înafară de Photoshop.

! DAU FUNDĂ!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deschizi poza cu Windows picture and fax viewer si salvezi in ce format doresti.

| doctorandus a răspuns:

IrfanView

| DeyCj a răspuns:

De făcut poţi face o poză în orice format doreşti.Defapt acele de exemplu nume.jpg,nume.bmb, nume.ico sunt de fapt extensiile formatelor pozelor.Aceste extensii indică sistemului de operare cu ce aplicație compatibilă instalată cu formatele respective să o deschidă.Ca să-i schimbi extensia respectivă, să faci poza să o deschidă cu o aplicaţie dorită de tine, trebuie doar s-o converteşti în formatul dorit.Pentru asta nu ai nevoie de o aplicaţie neapărat că sunt site-uri care fac asta direct din navigatorul de internet.Cel mai bun din cele testate ar fi acest site:http://www.online-convert.com/
Cum se știe că de regulă se cam pierde puţin din calitatea pozei în urma acestei acțiuni, folosind acest site acest inconvenient este redus mult, adică calitatea pozei originale nu va fi diminuată cu mult versus aplicații de care nimeni n-o auzit sau site-uri „fantomă".

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Ps.
Pe site se selectează formatul de conversie al pozei, apoi se încarcă poza, se selectează convert şi se așteaptă ca site-ul s-o convertească.
În cazul în care sertver-ul este prea ocupat site-ul îți dă posibilitatea de a introduce o adresă de mail unde îți va trimite un link de descărcare a pozei convertite

| Ryss explică (pentru DeyCj):

Nu. Nu mă refer la format. Mă refer... Dacă am o poză cu o pisică în copac, să fac poza PNG astfel încât îmi rămâne doar pisica, fără fundal.

Răspuns utilizator avertizat
| Ryss explică (pentru KoroSensei):

Am făcut rost de o aplicație, oricum.

| DeyCj a răspuns (pentru Ryss):

E mai complex deoarece trebuie să lucrezi cu straturile pozei, iar pentru asta cel mai ok soft e Photoshop sau poţi încerca GIMP.Dar o să ai ceva de sapă că trebuie să descompui poza în straturi, să iai de exemplu copacul ce vine pe un strat şi să-l ştergi iar appoi să pui pisica pe un fundal transparent şi să slavei imaginea în orice format vrei tu.

| Ryss explică (pentru DeyCj):

Am rezolvat oricum deja

| ALGator a răspuns:

Paint in Windows? Save as... și alegi png.
Sau pe net Convert to png online...

| emipenet a răspuns:

Buna! uite aici catev site-uri, sper ca te am ajutat
http://www.simpleimageresizer.com/online-image-converter#.WZbxMIVOLIU
inca unul
http://image.online-convert.com/convert-to-png
de fapt am gasit si eu doar 2 dar... funda?

| Ryss explică (pentru emipenet):

Nu, nu e ok.
Am pus poza şi nici nu mi-a arătat vreo poză transformată în PNG.

| emipenet a răspuns (pentru Ryss):

Pai doar astea le-am gasit, imi pare rau

| CristiTraian a răspuns:

Paint din windows orice versiune, cea mai simpla cale