| Windwalk3r a întrebat:

Hei. Cine a citit: calatorie prin Portugalia de Jose Saramago, imi poate face si mie o recienzie, mai lunga daca se poate? Multumesc.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.josesaramago.org/traveling-through-jose-saramagos-portugal/

Obiecte grele de tăcere medievală peste un sat portughez construit în secolul al XV-lea pe malurile râului Duoro. Razele soarelui izbucnesc în râuri care par să curgă prin fiecare oraș din țară. Placile ceramice decorative aliniază zidurile altor clădiri simple.

Aceasta este Portugalia lui Jose Saramago.

În ciuda dragostei sale față de această țară, Saramago, scriitorul premiat cu premiul Nobel, a avut o relație complicată cu patria sa. Portugalia este o țară devotată religioasă, iar Saramago a fost infamă pentru faptul că a fost un comunist și ateu. Portugalia sa opus lucrării lui Saramago atât de mult încât atunci când a publicat Evanghelia potrivit lui Isus Hristos în 1991 și a fost nominalizat la Premiul literar european, guvernul portughez a interzis cartea din competiție. Scriitorul s-a mutat în Spania.

Dar, în romanele sale, Saramago a capturat popoarele și locurile din Portugalia și, odată cu lansarea recentă a documentarului "Jose și Pilar", percepția poporului portughez asupra scriitorului s-a schimbat. O privire intimă asupra vieții unui bărbat îndrăgostit și plin de compasiune, Jose și Pilar s-au întâlnit în teatre timp de cinci luni în Portugalia și au fost aleși să reprezinte Portugalia în categoriile "Cel mai bun film străin și cele mai bune cântece" din categoria "Cel mai bun film străin".

După ce am vizionat filmul și am citit mai multe cărți ale lui Saramago, am decis să călătoresc în Portugalia în căutarea unor locuri integrate în romanele scriitorului și în viața lui. Înainte de următoarea călătorie în Portugalia, ridicați și rezervați Saramago și verificați următoarele locuri:

Mănăstirea de la Mafra

Saramago a câștigat faima în lumea vorbitoare de limbă engleză pentru romanul său Baltasar și Blimunda, o poveste de dragoste stabilită în timpul Inchiziției portugheze. Romanul se desfășoară în mănăstirea din interiorul Palatului Național Mafra, o clădire imensă neoclasică din orașul Mafra, la aproximativ o oră în afara Lisabonei. Palatul găzduiește o frumoasă bibliotecă cu aproximativ 40.000 de cărți rare (și, pe timp de noapte, mai multe lilieci).

Patruzeci de mii de studenți portughezi vizitează mănăstirea în fiecare an după ce au citit Baltasar și Blimunda pentru un tur Saramago special, care include o interpretare a piesei bazate pe roman.

"Pe zidurile acelei mănăstiri poți simți în continuare suferința pe care au trecut oamenii ca să-i împlinească capriciile regelui", a spus Miguel Gonçalves Mendes, directorul "Jose și Pilar", care a petrecut patru ani după ce Saramago a intrat în lume și a împușcat 240 de ore de film.

Azinhaga

Saramago sa născut în 1922 în satul Azinhaga, la aproximativ o oră la nord de Lisabona. Astăzi, casa autorului a fost transformată într-un mic muzeu și librărie care își vinde cărțile în limbi diferite. În afara Muzeului, o figură de piatră a lui Saramago stă pe o bancă, gândindu-se.

Hotel Braganca

O parte bună a romanului lui Saramago, Anul morții lui Ricardo Reis, are loc la Hotel Braganca, unde principalul personaj, Ricardo Reis, se află timp de câteva luni. Astăzi, hotelul recent renovat a fost redeschis ca Boutique LX și o mică unitate modernă lângă râul Tagus, la doar câteva minute de mers pe jos de cartierul Boemia Bairro Alto. Puteți să stați în holul hotelului și să vă prefaceți că sunteți Ricardo Reis, citiți ziarul și urmărind trecătorii.

Casa dos Bicos

În primăvara anului 2012, sediul Fundației Jose Saramago va fi deschis în Casa dos Bicos și în clădirea din secolul al XVI-lea de la Lisabona. Sediul central va include o sală de bibliotecă și expoziție și va găzdui evenimente culturale și conferințe. Fundația promovează lectura prin prezentarea unor ateliere bazate pe singura carte de copii a lui Saramago, "Cea mai mare floare din lume", la școli și biblioteci publice. În afara casei Casa dos Bicos, cenușa lui Saramago este îngropată sub un măslin care a fost adus din orașul său natal. În apropiere puteți găsi o imagine a grafitului José și Pilar pe un perete cu cuvintele lui Saramago, "Întotdeauna ajungeți în locul în care vă așteptați".

Mănăstirea Jeronimos

În romanul lui Saramagos, Călătoria Elefantului, Elephant trăiește în mănăstirea Jeronimos și în stilul Manueline din Lisabona, care datează din secolul al XV-lea.

Manastirea este de asemenea locul unde Saramago si-a luat a doua sotie, Pilar del Rio, in ziua in care s-a intalnit pentru a vedea mormantul poetului portughez Fernando Pessoa.

"Am călătorit pentru Lisabona lui Ricardo Reis din anii 1930", mi-a spus del Rio, referindu-mă la unul dintre numele penelor lui Pessoa și personajul principal al Anului de moarte al lui Saramago al lui Ricardo Reis. "Dar, evident, nu mai exista, Ricardo Reis nu a apărut, dar José Saramago a făcut-o, am trecut pe străzi pline de trecut și de istorie, am urmat

| IonitaMarias a răspuns:

Eu nu am citit... apropo ce e recienzie? iti pot face o recenzie daca vrei ma lunga da trebuie sa platesti in avans