| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Este cineva pe aici care colectioneaza monede?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cauți sa vinzi?

| OctavianSps a răspuns (pentru Catrice):

Nu, din contra as vrea sa fac schimburi si sa imi mai adaug cateva in colectie. Pe langa asta mi-ar placea sa mai comunic cu oameni care au aceeasi pasiune.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu, dar n-am mai adăugat nimic de câțiva ani sad.
De ce?

| Iunix a răspuns:

Da, eu. Am o colecție de când eram mai mic. Găseam monede prin curte, unele ieşeau la iveală când săpam prin grădină. Cea mai veche e o monedă de 5 Lei din 1912. Mai am una din 1924, ( 1leu Bun pentru ) altele din 1960 şi ceva. Mai am şi bacnote. Din anii 60.
Nu am mai fost interesat de mult de colecțir dar când aveam 10 - 15 ani colecționam monede, scoici, bietre care în interior aveau " sclipici " colorat( roşu, verde, albastru, auriu ) şi ziceam că subt prețioase, aveam 7 ani...

| unvecin a răspuns:

Obișnuiam să colecționez. Le-am dăruit cuiva în urmă cu vreo 3 ani. Cele mai vechi erau din 1893.

Dar am mai găsit și de atunci. Am una din 1915 foarte bine păstrată. Mai am una din 1855 (parcă) destul de OK. Și mai am una tot veche, dar ștearsă rău (Doar AVSTR am reușit să descifrez pe ea și la un moment dat găsisem una similară pe net). Asta ultima cred că e din argint.

Obișnuiesc să găsesc prin curte și când sap în grădină. happy