| mmmaaadda a întrebat:

Hei,TPU am o intrebare.
cu ce acuarele se picteaza pe panza?

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pe panza merg si vopsele acrilice, se dilueaza cu apa dar dupa uscare devin rezistente la apa. Sunt mai ieftine decat cele de ulei si arata aproape la fel.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Acuarela este pe baza de apa[acua], pentru panza se folosesc culori pe baza de ulei.Inainte de a picta cu acestea se da panza, ca fond cu o culoare, pentru a o conserva.

| homosapienbone a răspuns:

Panza e cam pretentioasa... trebuie tratata cu clei de oase dupa asta se folosesc uleiurile. Si-n plus culorile in ulei sunt destul de scumpe si sunt foarte pretentioase si ele, adica trebuie sa stii cum sa combini culorile ca sa nu iasa foarte inchisa lucrarea.

| VuLpiiii a răspuns:

Cu culori pe baza de ulei parca thinking