| 1babypaul1 a întrebat:

Am o întrebare. Vă rog să îmi dați un rol pentru anul nou cu capra sau ursul sau orice altă trupă, doar că suntem doar doi oameni și nu găsim nimic pe internet. Vă rog să îmi dați un link sau ceva.

Răspuns Câştigător
| MariaMonica2009627 a răspuns:

Capra
Tu ești capra, te îmbraci ca atare iar el este un om imbract im costum național. Cântecul este așa
Ța ța ța capriță ța
Nu te da nu te lăsa
Ța ța ța capriță ța
Capra noastră îi cu mărgei
Cu margei și catifei
Joacă vesel capriță
Toți îs bucuroși de ea.
În acest timp capra joacă pe acolo.Dar acum depinde dacă vrei pentru colindat sau dacă vrei pentru o scenetă.winking

| 1babypaul1 explică (pentru MariaMonica2009627):

Aș vrea scenetă, doar că un pic mai lungă

| MariaMonica2009627 a răspuns (pentru 1babypaul1):

Am să-ți dau șceneta mea de la școală doar că e în trei (o capră,un vănzator și un cumpărător) altfel nu se poate.
Versurile melodiei:
Foaie verde si-o alună
Bună ziua,ziua bună.
Ia deschideți porțile
Să intre caprițele
Ța, ța,ța,capriță,ța
Nu te da nu te lăsa
Ța,ța,ța, capriță, ța
Capra noastră îi cu margei
Cu cercei și catifei
Joacă vesel capriță
Toți îs bucuroși de ea
Ța, ța, ța, capriță, ța
Nu te da nu te lăsa
Ța ța ța capriță ța
Și plecai și eu la târg
Pe capriță ca s-o vând.
Și mergând pe drum mergând
Aud din urmă strigând
Cumpărătorulbig grine vanzare-i capra, băde?
Ciobanul (vânzătorul) : De vânzare!
Cumpărătorul:Si cât vrei pe dânsa?
Ciobanul :800 de lei!
Cumpărătorul: E blândă, Nu împunge? (Capra împunge ușor cumpărătorul)
Cumparatorul: îți dau 400 de lei pe ea pentru că împunge
Ciobanul big grinecat să-mi dai 400 de lei pe ra mai bine îi dau cu un par în cap ( ciobanu loveste Capra,această leșină și stă nemișcată)
Ciobanul și Cumpărătorul cântă :
Văleu,capra noastră a murit!
Ța ța ța capriță ța
Te-o lovit vreo boală grea
Sau pe unde ai colindat veste rea tu ai aflat.
Ciobanul : Bă da capra nu-i moartă și nu din palitură a leșinat,ce din cele ce-o aflat
Tot ciobanul și Cumpărătorul:
Școală tu caprița mea.(aici capra se ridică pentru că leșinase și începe să joace )
Faptele s-o îndrepta
Și acum haide să plecăm
Si-alte case colindam.
Ța, ța, ța, capriță, ța
Nu te da nu te lăsa
La anul și la mulți ani!
Daca ai întrebări sunt aici!
Sper sa apreciezi, m-am chinuit sa scriu atâta și scuze pentru greșelile gramaticalehappy

| 1babypaul1 explică (pentru MariaMonica2009627):

Mulțumesc mult, dar ăsta îl aveam dejalaughing mie îmi trebuia în doi, dar nu i nimic, apreciez efortul depus?