| NoImage11 a întrebat:

Am o mica problema. Stiti, eu sunt genul de persoana care daca aude de vreo teorie sau conspiratie demonica sau satanica stau tot timpul meu liber sa aflu mai multe. De cativa ani, in jur de 2-3, am aflat de mesaje satanice in muzica, si normal ca am vrut sa aud si eu o piesa pe dos ca sa ma conving. Cand am dat pe un videoclip de pe Youtube, suna foarte ciudat. Dar curioasa din fire, am ascultat mai departe. Era din ce in ce mai infricosator. Dupa circa un minut, am inchis videoclipul. Nu era vorba ca imi era frica de sunete, dar imi era frica de mesajele ce puteau urma. In noaptea aceea nu am dormit foarte mult, gandindu-ma la aceea melodie. Au mai trecut cateva zile si am uitat in mare parte cum suna, dar inca imi era frica. Am incercat sa nu ma mai gandesc, si intr-o saptamana am uitat.
Acum o luna, am fost la un film. Atunci, in filmul acela, un personaj a dat timpul inapoi. Nu am avut nimic cu asta, dar am avut ceva cu faptul ca era si muzica in acel moment. Filmul era atat de realist incat pana si muzica era invers. Am ramas incremenita. Stiu ca nu era niciun mesaj sau ceva dar mi-am amintit. Am incercat sa vorbesc cu parintii mei. Mama mi-a spus ca i se pare foarte ciudat iar tata mi-a spus ca seamana cu un fel de "incantatie". Acum imi este si foarte frica dar inca nu stiu de ce imi este frica.
Aveti vreo idee de ce se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| Seven07 a răspuns:

Necunoscut. Iti e frica de necunoscut. Sa stii ca foarte foarte multi oameni n-au habar ce inseamna "satanic", satanic nu inseamna sa te vopsesti pe fata si sa urli "hail satan", aia sunt mascarici care au facut bani din chestia asta, probabil au dat si la biserici. Chestiile astea... e adevarat ca se presupune ca in antichitate existau incantatii, exista magie si alte chestii dar au fost ingropate odata cu practicantii lor. Nu neg ca ar exista asa ceva dar in nici un caz nu sunt "satanice", o sa ti se para ciudat dar exista lucruri mai infricosatoare decat "satan" si mult mai reale, cu dovezi palpabile. Ce stim noi despre terra? Aproape nimic. Sunt multe lucruri ciudatte, multe creaturii ingropate de timp, muzica in sine iti induce subliminal o anumita stare, dar nu are nici o legatura cu ele. Iti este frica de necunoscut. Pe la 14 ani am inceput sa studiez eu partea esoterica si oculta, sunt multe multe chestii de luat in considerare, nu sunt dovezi ca ar fi existat aceste lucruri, dar nici ca nu au existat. Deci in concluzie, tu te temi de necunoscut, si e normal sa te temi de el, nu vei sti niciodata care e adevarul, sau ce ar putea astepta in umbra, dar viata noastra ca si oameni e un necunoscut, nu stii ce se va intampla in clipa urmatoare, nu trebuie sa iti fie rusine ca iti e frica, trebuie sa o savurezi.

| NoImage11 explică (pentru Seven07):

Sincer, cred ca ai dreptate. Eu credeam ca aceste chestii sunt total diferite fata de necunoscut dar imi este si mai frica de necunoscut decat de satanism.

| Seven07 a răspuns (pentru NoImage11):

Sa stii ca chestia cu "satanismul" are mai multe ramificatii, nu e chiar ce pare a fi, sunt multe multe multe de spus si prea putini care sa le spuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seven07):

Nu te supara ca ca iti spun dar cand îi spui ca asta e un lucru banal si ca ar trebui sa-i fie frica de lucruri mai rele cred ca mai mult o inspaimanti. Ce o fi o fi, necunoscutul tot necunoscut ramane.

| Seven07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si este! Sa ii fie frica de lucruri mai rele, exact asta spun, dar nu sa o inspaimant, asta e realitatea. Sunt lucruri mai rele de care sa te temi si toti ne temem de ceva fie ca admitem sau nu.

18 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai practic ai raspuns singura. Daca stai zile intregi si citesti/cauti despre chestiile astea si te mai si sperie normal ca o sa aiba efectul asta asupra ta, mai ales daca te-ai speriat si de la un film.
Poate par tari chestiile astea, dar daca te sperii asa usor te sfatuiesc sa nu mai citesti despre ele.

| johnnny123 a răspuns:

Te-aș sfătui să-ți ocupi timpul liber cu activități care ți-ar putea aduce niște beneficii în loc să ți-l pierzi cu toate aiurerile inventate.

În lumea asta există suficiente lucruri reale de care să ne îngrijorăm, nu mai avem nevoie și de "conspirații demonice".

Îți garantez că mult mai mulți oameni au fost omorâți de nuci de cocos care le-au căzut în cap decât de demoni.

| ALGator a răspuns (pentru johnnny123):

Ar mai fi o posibilitate mai la indemina: sa crezi in Mos Craciun. Macar te alegi cu cate ceva odata pe an.

| ALGator a răspuns:

Te-as sfatui sa te faci mare :-)
Nu uita ca filmele sunt facute de profesionisti inteligenti special ca sa creeze impresii puternice. Asta e ratiunea filmelor, altfel nu s-ar mai face filme.
La primul filmulet dat in sala acum vreo 100 si de ani era filmat un tren care venea spre spectatori. Toata lumea a luat-o la fuga.
Cam asta spui tu acum. E drept, exista mesaje subliminale (scurte texte, imagini) care pot fi strecurate pe ici pe colo in film si muzica. Ele au o oarecare influenta, dar nu sa te distruga.
Problemele vietii sunt putin altele.

| FaraNume1245 a răspuns:

E un fel de frica de necunoscut. Cam ca si frica de intuneric.

De curiozitate, ce melodie ai ascultat? laughing

| NoImage11 explică (pentru FaraNume1245):

Stairway to heaven de Led Zeppelin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-s-a intamplat sunt foarte curios sa aflu mai multe dar nu imi e frica, nimeni nu stie nimic asa ca treci peste daca se intampla ceva se intampla si asta e. A si poti sa-mi trimiti linkul de la video?laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| Volsvagan70 a răspuns:

Incearca sa nu mai crezi in astfel de prostii.
Totul este fals. Singura organizatie malefica de pe pamant este israel. Adica gandeste-te, ce rau poate sa iti faca o melodie? Serios acum...

| ALGator a răspuns (pentru Volsvagan70):

Off topic: Nu ar trebui sa fim mai prudenti cu clasificarile malefice (Israel)? Pe ce criterii oare?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru ALGator):

Oricum nu ai intelege...

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Acum faci parte din trupa lui Satan! Dacă o să mai asculți ceva de genul ăsta Satan te va face locotenentul lui! Așa că?!

| muntelezion a răspuns:

Parca as fi pe canalul lui Paul Dadrian. happy Daca ti se vor mai trezi curiozitatile, ti-as recomanda sa te uiti la videoclipurile lui Vlad Coste. Tipul are o multitudine de impresii despre satanism, simbolism, Crowley si biblia satanica a lui Lavey postate pe Youtube si toate la dispozitia ta. Si, n-are de ce sa-ti fie frica, mai ales daca e legata de subiectul asta. A fi paranoic e ultimul lucru de care ai nevoie. Sper ca te-am ajuta. Pace! V

| Marius19881 a răspuns:

Eu v-as zice sa va sinucideti toti astia de credeti in diavoli.