| comyne a întrebat:

Cred ca toti ati auzit de jocul monopoly sau nu te supara frate etc. Astazi mi-a trecut prin minte sa incerc sa imi fac astfel de jocuri (monopoly deja am cumparat)..stiu ca pot sa imi cumpar si altele dar imi place sa creez lucruri si asa imi mai ocup timpul! Mi-ar placea sa imi ziceti ce jocuri (cu pioni.) aveti voi pe care le-as putea face si cum se joaca +ce contin(infn tot voi cauta pe internet reguli)

1 răspuns:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Ce initiativa interesanta big grin Sah! (chiar mi-ai amintit de un film bun - The Shawshank Redemption) table, sau era un joc cu cai (incerc sa-mi amintesc tabla aceea de carton). hmm. tabla era ca un cerc cu 4 pioni si un zar; Tu erai calaretul, iar daca nimereai pe gard aveai ceva pedeapsa sau un plus. Moara era iar un joc fain big grin Strategic, frumos. Regulile le gasesti pe net, dar din cate imi amintesc: se folosesc piese de table dar poti si altele, personalizate de tine. 2 culori, pentru ca e de 2 jucatori. Si o echipa are 9 piese, cealalta tot 9 piese. Incepi sa pui pe tabla strategic astfel incat sa creezi o moara din mutari (daca ai 3 piese insiruite vertical sau orizontal poti lua o piesa adversarului, dar nu din moara) Dupa ce ai gatat de pus cele 9 piese pe tabla (apropo, nu ai voie sa iei nicio piesa cat timp adversarul mai are piese nepuse), incepi mutarile, astfel incat sa creezi tot mai multe "capcane". Ce joc imi mai place e Activity, dar asta ti-ar lua mult timp sa-l faci, insa materialele sunt relativ usor de facut. E un joc cu cartonase care contine diverse sarcini. Se joaca in echipa, si sunt 3 niveluri. Probe din care se castiga 3, 4 sau 5 puncte. Probele sunt diverse. de desenat ce iti cere cartonasul, de mimat, de descris, etc. iar ceilalti din echipa ta trebuie sa ghiceasca ce mimezi/desenezi tu, insa totul contra timp (jocul contine o clepsidra care are 30 de sec sau un minut, nu imi mai amintesc exact) big grin E frumos tare, nu cred ca are un numar limitat de jucatori. Spor!