| TanyaTanny a întrebat:

De mică am crescut la bunic într-un sat mic, în care bătrânii creduli vorbeau despre strogoi, vrăjitoare, popi care pun blesteme etc. Auzind de n ori aceste basme mi-au intrat în cap şi până şi azi am unele lucruri la care sunt nelămurită. În primul rând, se vorbea nespus de mult despre blesteme şi popii care se ocupă de acestea. Cum este posibil? Cum se presupunea că fac ei asta? Primeau o sumă de bani şi blestemau o persoană pe care nici năcar nu o cunoşteau. Ce "ritual" aveau/au? Funda!

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ți-ai răspuns singură la întrebare: sunt niște prostii transmise din generație în generație de la bătrâni creduli și needucați la tineri creduli și needucați.

Iar de credulitatea și lipsa lor de educație profită unii ceva mai isteți care susțin că pot să facă tot soiul de abracadabra fără nicio legătură cu realitatea.

Asta este tot. Sunt doar niște oameni care au rămas cu convingeri și concepții din evul mediu, deși trăiesc în anul 2017.

| Legion7X a răspuns:

Păi în fiecare poveste există un sâmbure de adevăr iar bătrânii cunosc cel mai bine.
Si la mine în sat vorbea lumea că ieșea o femeie mereu afară din casă și urla foarte tare că este bătută de dracu s-au demon deși ea nu locuia cu nimeni.
Localnici spuneau că femeia era bătută măr chiar în curtea ei și chiar îi se vedeau urmele.

Iar despre strigoi este adevărat în unele părți ale satelor chiar se vorbește despre asta nu unul ci tot satul vorbește chipurile să nu treacă pisica neagră peste mort că se face în strigoi.
S-au să nu i se fure mortului șiretul cu care este legat la picioare deoarece se poate face vraji.
Iar chestiile astea cu strigoi vrajitoare și așa mai departe nu sunt numai la noi sunt și în alte țări mai uitete si tu pe National Geografic s-au discovery să vezi ceva sâmbure de adevăr există.
Nici eu nu vreau să cred în așa ceva chiar dacă ceva există pe pământul asta.

| 393Dan a răspuns:

Bunica-mea tot e foarte superstitioasa si imi povstea chestii de astea cand eram mai mic. Cu totate ca acum am crescut si imi dau seama ca-s tampenii, oricum niciodata nu ma uit in oglinda cand e intuneric x) xP

| Seijūrō a răspuns:

Sall
Eu cred ca sunt doar povesti nu exista o dovada clara a acestor fiinte, eu banuiesc ca daca ar fi exista sigur ar blestema oameni ceva mai importanti..banuiesc
Cautand informati am dat de asta
http://vrajitoareledinromania.ro/tag/blesteme/
Daca vrei ajutor de la specialisti sunt acolo :D

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Buna Tanya
Am sa-ti raspund concret si cat de poate de clar
Strigoi:Nu exista, sunt in fimele de groaza, cum ar fi The Walking Dead, Fear TheWalkinng Dead, Z Nation.
Fantome:50% cauzi existente 50% cazuri inexistente
Popi Care Blestema:Nu Exista,deoarece un parinte care ar blestema,ar face ce-l mai mare pacat al vietii sale
Varcolaci,Vrajitoare:Vrajitorie este cunoscute si in ziua de astazi,poate exista, anumite culturi, anumiti oameni bolnavi psihici,.
Varcolaci nu exista, numai daca nu ii vom crea noi, in viitor.Cu Diferite Experiemente Biologice
Ritualur:Sunt doua tipuri
Ritualuri Satancice
Ritualuri Cultice
Cele Satanice:Ce-i care il invoca pe satana,si invoca Demoni,ce-i care fac crime, ucid oameni, fac jerfa cu oameni.
Cele Cultice:Ce-i care invoca zei, si omoara anime, aduc jerfe cuiva ce nu exista

Succes

| TanyaTanny explică (pentru Deny_Denis_2001):

Uite, apreciez, dar judec, sunt conştientă de faptul că toate acestea nu există. Toate astea sunt niste abureli. Ideea e că atunci căd eram mică (7-8 ani) credeam şi atunci mi-am pus întrebarea asta al cărui răspuns nu l-am găsit. De fapt am încetat să îl caut până acum.

| Anonimus345642235 a răspuns:

Chestiile astea nu sunt adevarate din punctul meu de vedere. Ritualurile acelelea probabil erau niste nascociri ca sa te spele de bani. Ca vrajitoarele din ziua de azi. Eu una nu cred in blesteme si chestii de genu'