| RedPorcelain a întrebat:

Exista cumva cursuri de japoneza in judetul Galati? As fi interesata sa invat inca o limba straina, si m-am gandit ca ar fi destul de ok daca as putea invata japoneza.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MiyaSensei a răspuns:

Ohayo!
Se vor organiza cursuri de japoneza nivel incepator la Galati incepand cu data de 1 februarie 2012...anuntul pentru inscrieri va fi publicat in curand in unul din ziarele galatene.
Daca mai doresti si alte informatii trimite-mi mail la adresa miyahara_sama@yahoo.com

5 răspunsuri:
| AndreeaLove10 a răspuns:

Din pacate nu.

| LiIiA a răspuns:

Nu. nu este sa stii. nu te mai chinui sa gasesti
love struck FUNDA?

| gagaHaIr a răspuns:

Cel mai bun mod de a invata o limba straina e sa iti iei un dictionar pentru asta cursurile o sa te plictiseasca in cele din urma si o sa ti de para mai greu decat daca ai fi facut asta cu un dictionar.plz funda!big grinbig grinhappy:*

| Ionik98 a răspuns (pentru gagaHaIr):

Sunt foarte curioasa sa te vad cum vorbesti tu engleza sau franceza dupa ce ai la dispozitie doar un dictionar... Crezi ca daca ar fi asa usor ar mai fi unii catalogati drept prosti pentru ca nu stiu sa vorbeasca o limba straina?

| MiyaSensei a răspuns:

Universitatea „Danubius" te învață totul despre…

ianuarie 18th, 2012 | Author: admin
Japonia – limbă, cultură și tradiții
Anul acesta, Universitatea "Danubius" a pus bazele unui Centru de programe interculturale, una dintre secțiunile sale incluzând programul NIHONGO 2012 – curs intensiv de învățare a limbii japoneze.
Intenționând să dezvolte și să susțină cel mai important Centru de programe interculturale din jumătatea de Est a României, conducerea Universității "Danubius" a salutat inițiativa unor cadre didactice care au urmat cursurile de limba japoneză organizate de Asociația „Centrul de Studii Japoneze – Shogun" din Iași, unde au avut ocazia să întâlnească și să colaboreze cu dl. Neculai Amalinei, președinte al asociației amintite. Astfel, descoperind ei înșiși importanța națiunii japoneze în contextul cultural mondial, prin urmarea cursurilor de limbă, istorie și civilizație japoneză, domnul Florin Postolache, lector univ. dr. în cadrul Universității "Danubius" precum și domnul lector univ. dr. Marinescu Liviu, au început să pună baza acestui program.
Sub aspectul direcțiilor principale de studiu, menționăm că cei interesați să urmeze aceste cursuri pot opta între:
1. Limba japoneză;
2. Japonia – Cultură și tradiții.
Studiul limbii japoneze – Nihongo, include:
A.
1. modurile de scriere in limba japoneza;
2. introducerea silabarelor hiragana si katakana;
3. conceptul de Kanji.
Printre obiectivele acestui curs mentionam:
- dezvoltarea capacitatii de intelegere a unui mesaj oral simplu;
- dezvoltarea corespunzatoare a capacitatii de raspuns la un astfel de mesaj;.
- dezvoltarea capacitatii de receptionare corecta a unui mesaj scris, decodificarea, respectiv traducerea sa cu ajutorul calculatorului;
- exprimare in scris.
B. Caracterele Kanji
- Joyo Kanji și seturile de caractere corespunzătoare: subsetul Gakushu Kanji și setul Jinmei-eu Kanji; – promovarea ingineriei lingvistice și a sistemului duplex de predare și învățare a limbii japoneze.
C. Lexicografie
- dictionare de Kanji;
- Dictionar Japonez-Roman;
Cursul va fi tinut de catre membrii Centrului de Studii Japoneze Shogun si va fi asistat online de catre echipa tehnica de la Universitatea Danubius.
Secțiunea Japonia – Cultură și Tradiții, va oferi posibilitatea cursanților să descopere:
- Japonia tradițională; – Bucătărie japoneză; – Sărbători naționale și evenimente anuale; – Elemente de arhitectură tradițională;- Case și mobilier;- Eticheta și obiceiuri;- Arta grădinăritului; – Ceremonia ceaiului;- Poezia japoneză;- Haine și încălțăminte;- Religie și credințe populare;- Ceremonii.
Una dintre secțiunile interesante dar mai ales utile în special categoriilor vulnerabile, incadrate de asemnea, in sistemul cultural si traditional japonez, este cea referitoare la Artele marțiale, domnului Florin Postolache revenindu-i plăcuta sarcină de a organiza aceste cursuri în cadrul Centrului.
Acum, aveți posibilitatea să deprindeți tainele sistemului complex de tehnici de luptă, cu sau fără arme.
Oricine dorește să deslușească secretele limbii, culturii și tradițiilor Japoniei, este invitat să se înscrie la aceste cursuri.
Pentru aceasta contactați:
Director al Centrului de Programe Interculturale,
Lect. univ. dr. Liviu Marinescu
Tel. 0733180144
E-mail: marinesculiviu@univ-danubius.ro
Lect. univ. dr. Florin Postolache,
Tel. 0723493289
E-mail: florinpostolache@univ-danubius.ro
Șef Birou Relații Publice,
Ana Alina Dumitrache
Sursa: http://media. univ-danubius.ro/news/2012/01/18/universitatea-%E2%80%9Edanubius%E2%80%9D-te-inva%C8%9Ba-totul-despre%E2%80%A6/