| anonim_4396 a întrebat:

Hello, acum trec în a 9-a și am intrat la un liceu ok, nu pot spune că e slab sau prestigios, se întră cu 7, 40 și aș dori să mă transfer după ce termin un an la un liceu unde se intra cu aproximativ 8. Având în vedere faptul că dupa un an conteaza media ultimului premiat( am întrebat pe cineva din școala la care aș dori să mă transfer care a fost cea mai mică medie din clasă și a spus că nu a depăsit 7, 50) aș putea scoate dacă învăț, nouă și ceva? Nu știu dacă contează dar media 5-8 am avut-o de 8.80( mi-am stricat-o datorită mediei din clasei a7a deoarece am avut câteva probleme în familie)...și care ar fi maximum de elevi pe clasă?
Și înca o întrebare, cum o să fiu la Filologie, ce aș putea repeta în vacanță? Genurile la română, timpuri la engleză și lucruri de genul?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci dacă cea mai slabă medie din clasa la care ma voi transfera a10a e de 8 eu trebuie sa am minimum 8 pe a noua, nu? Ca cineva a spus ca trebuie sa ammedia mai mare decat cea mai mare din clasa ceea ce inseamna peste 9, 50

| Xozi a răspuns:

Trebuie să ai media mai mare decât ultima medie din clasa în care te transferi. De exemplu, tu ai 8 iar ultima medie este 7, 99.
Dacă nu ești la un profil uman, vei da diferențe la engleză, istorie și latină.
La engleză va trebui să te descurci binișor cu gramatica, la istorie trebuie să știi materia de clasa a 9-a, iar la latină declinarile, dacă nu mă înșel. Cam așa e treaba la mine la liceu.