| Paraschiva_Plesca_1971 a întrebat:

Hello! Posibil intrebarea mea sa nu fie formulata prea bine, dar am sa incerc sa fiu cat mai clara posibil.Deeeeci...as vrea sa urmez o facultate in domeniul de animatie si mai exact anime japoneze. Exista vreo facultate aici in domeniul asta?
Imi place extrem de mult sa desemez personaje si as vrea sa o iau pe drumul asta, deci ma poate ajuta cineva cu niste informatii utile?

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Invata meseria, arta plastica si technica filmului de animatie, fotografie, ca si notiuni generale de film (iluminat, scenariu, regie), ca apoi sa fii capabil sa faci si anime de calitate. Deci gaseste o facultate obisnuita, cu studenti ne japonezi. Printre picaturi poti sa gasesti si un curs de anime sau te pregatesti singur dupa materiale pe care le gasesti (carti, filme on-line etc).
E ca la medicii veterinari. Intii inveti sa vindeci animale, dupa aceea poti sa iti alegi sa lucrezi toata viata cu cai sau cu gaini.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista facultati de animatie si game design, dar nu cred ca inveti anime acolo. La o facultate de animatie inveti tehnici multimedia, sunet-montaj, regie, chestii.
La o facultate de arte, de exemplu, sectia graphic design, ai si materii de animatie, dar ai si multe istorie a artei, anatomie artistica, grafica, sculptura etc.
Nu e de ajuns sa stii sa desenezi anime ca sa intri acolo.

| PumpkinDoll a răspuns:

Poate in Japonia

| Alynescu22 a răspuns:

Un drum prost deoarece esti copil presupun daca intrebi de facultate de anime wtf esti cumva in japonia da apropo nici acolo nu exista asa ceva poate sa te duci la o facultate de desen sa te ajute la ceva