| TheMyZone a întrebat:

1.Magia egipteana este magie neagra?
2. Puteti sa imi enumerati toti zeii egipteni si sa imi spuneti cine sunt? (Ex: Anubis: zeul tinutului sfant)

Răspuns Câştigător
| TheWhiteDemons a răspuns:

1.Din moment ce magia era practicata de vrajitoare putem spune ca e neagra, dar mai exista si cea alba, faraonii cereau ajutor zeilor pentru putere si stapanire si erau ajutati sa scape de boli rugandu-se la ei asa ca existau si vrajitoti in slujba faraonilor.
2. Zeii egiptului:
Amon, zeu al soarelui
Amon-Ra, Tatăl și Regele Zeilor; nu este tot una cu Ra, nu din toate punctele de vedere
Anubis, Zeul Ținutului Sfânt, zeul ce ghida spiritele morților în lumea de dincolo
Apis, zeu al fecundității, reprezentat printr-un taur alb cu pete negre
Apophis, zeul-șarpe, răul în persoană; oamenii care pomeneau de el erau aspru pedepsiți
Atum, zeul renașterii, este asociat cu scarabeul
Bes, ocrotitorul familiilor și al oamenilor contra duhurilor rele și animalelor primejdioase
Behem, unul dintre asociati lui Seth. Imaginea sa asociată era rinocerul.[necesită citare]
Geb, un zeu antropomorf, personificând Pământul
Hapi, era unul din cei patru fii ai lui Horus, protector al tronului lui Osiris pe lumea cealaltă. Este cel mai mare zeu[necesită citare] și are culoarea albastră
Hnum, divinitate primordială, creatorul zeilor, a făurit și omul pe o roată de olărit
Horus, zeu protector al Egiptului, este reprezentat cu cap de șoim
Imhotep, om zeificat, arhitect regal, a construit prima piramidă (în trepte)
Min, zeul fertilității masculine, protector al minelor și al agriculturii
Nun, zeul râurilor
Osiris, zeul vieții de apoi, al lumii de dincolo și al morților
Ptah, patronul spiritual al meșteșugarilor, zeu creator, corpul său este mumificat
Ra, personificarea soarelui, cel mai puternic din toți zeii
Seth, stăpânul deșertului
Sobek, zeul crocodil, al inundațiilor, cel care irigă câmpurile
Sokar, zeul descompunerii și al întunericului
Shu, zeu al aerului și al vântului
Thot, zeu al cifrelor, al aritmeticii și al matematicii; are cap de ibis, dar animalul său reprezentativ este babuinul

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Da unde ai auzit tu de magie Egipteană? În mumia partea întâi sau partea a doua?