| WhoCares a întrebat:

,Ce carti imi recomandati?Sunt in clasa a 8-a si as vrea sa mai citesc ceva dar ceva interesant,captivant.

15 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

"Singur pe lume"

Este istoria unui orfan, micul Remi, care trăiește în casa unei femei, tușa Barberin, dar soțul acesteia, Jerome, suferă un accident grav fiind zidar astfel încît îl închiriază pe copil unui proprietar de circ, Vitalis, care dădea mici reprezentații alături de un cățel, Remi, care-i conduce pe Dolce și Zerbino, alți căței artiști și o maimuță dresată, Suflețel. Romanul se termină în clipa în care Remi reușește să-și găsească cu ajutorul lui Mattia familia și are o urmare care se numește chiar așa, În familie. [http://ro.wikipedia.org/wiki/Singur_pe_lume]

"Insula misterioasă" + cartile care se leaga

În timpul războiului de secesiune, câțiva prizonieri de război nordiști reușesc să scape din Richmond, capitala Statelor Confederate ale Americii, pe atunci asediată de trupele generalului Ulysses Grant. Inginerul Cyrus Smith, negrul Nab, ziaristul Gedeon Spillet, marinarul Pencroff și tânărul Harbert evadează cu ajutorul unui balon în timpul unei furtuni. După o călătorie aeriană de cinci zile ei ajung pe o insulă necunoscută (imaginară) pe care o numesc Insula Lincoln în onoarea președintelui american Abraham Lincoln.

În timpul șederii lor pe insula Lincoln se petrec întâmplări misterioase, o ființă a cărei identitate rămâne necunoscută ajutându-i la nevoie (începând cu salvarea lui Cyrus Smith după căderea sa din balon). Cei cinci naufragiați reconstituie o mică societate umană construindu-și o casă în stâncă, practicând activități ancestrale precum agricultura și creșterea animalelor, dar și punând în practică cunoștintele științifice ale epocii (fabricarea nitroglicerinei, instalarea unui telegraf electric). În perioada în care locuiesc pe insulă, ei îl recuperează de pe insula Tabor pe Ayrton, personaj întâlnit de cititori în romanul Copiii căpitanului Grant. Fostul tâlhar Ayrton este complet transformat, devenind un om cinstit care îi va ajuta pe coloniști.

Simțindu-se pe moarte, ființa misterioasă care îi ajutase de atâtea ori și care nu era altcineva decât căpitanul Nemo, eroul romanului Douăzeci de mii de leghe sub mări, le transmite indicii despre locul în care se află. Întâlnirea coloniștilor cu căpitanul Nemo este emoționantă, acesta revelându-le că este prințul indian dacaar și că a fost nevoit să-și părăsească patria după participarea la revolta indiană din 1875. Ultima sa dorință, care îi va fi îndeplinită de coloniștii insulei Lincoln, este ca submarinul „Nautilus" să-i fie sicriul.

Insula Lincoln este distrusă printr-o explozie care urmează unei erupții vulcanice și coloniștii, refugiați pe o stâncă, sunt salvați de vasul „Duncan" venit să-l repatrieze pe Ayrton de pe insula Tabor. Aceasta reprezintă ultima implicare a căpitanului Nemo în viața coloniștilor, căci, înainte de a muri, el lăsase pe insula Tabor un mesaj conținând coordonatele Insulei Lincoln, permițând astfel recuperarea și repatrierea coloniștilor. [http://ro.wikipedia.org/wiki/Insula_misterioas%C4%83]

"Stapanul inelelor"

Narația este focalizată pe Inelul Puterii făurit de lordul întunecat Sauron și variază de la începutul liniștit din Comitat până la cursul Războiului Inelului, urmat de Pământul de Mijloc și văzut prin ochii personajelor sale, în special ai protagonistului Frodo Baggins. [http://ro.wikipedia.org/wiki/St%C4%83p%C3%A2nul_inelelor]

"Copiii lui Húrin"

Romanul Copiii lui Hurin incepe cu lupta dintre Morgoth, Stapanul Intunericului, si o armata de oameni si elfi.

Oamenii sunt invinsi, iar Morgoth il ia ca prizonier pe Hurin. Pentru ca nu se supune vointei Stapanului Intunericului si nu dezvaluie locul unde este ascuns orasul elfilor, Gondolin, este torturat si ii sunt blestemati copiii.

Timp de cateva zeci de ani, inlantuit de varful unui munte, va fi obligat sa priveasca prin ochii lui Morgoth toate nenorocirile care se abat asupra copiilor sai.

In carte se regasesc toate temele lui Tolkien pe care le asteapta fanii acestuia: elfi, vulturi, orci, sabii care stralucesc sau dragonii care scuipa foc, condusi de cel mai diabolic Tata al Dragonilor, Glaurung.

Nu lipseste eterna confruntare dintre bine si rau, prieteniile fara moarte sau dragostea interzisa. [http://www.librariabucuresti.com/Carti--3265.htm]

| pwp a răspuns:

Iti recomand De veghe in lanul de secara.
Daca iti plac cartile de dragoste, alege Invitatie la Vals de Mihail Drumues.
Daca iti plac mistere si fenomele supra-naturale, citeste Jurnalele Vampirilor sau Amurg
Sper ca te-am ajutat happy

| Dumnezău a răspuns:

Cea mai bine-scrisa carte pentru copii, ce are in centru copii, este "Imparatul Mustelor" de William Goulding.Nu cred ca este carte mai tulburatoare si mai adevarata prin duritate scrisa vreodata.Ar merge sa bagi si ceva de John Steinbeck sau William Faulkner, baietii astia doi au personaje fascinante, iti recomand "La Rasarit de Eden","Fructele maniei" si "Perla" de la Steinbeck.Si "Patul lui Procust" e o carte foarte buna.Mai baga si "Adolescentul" lui Dostoievski(te invata multe despre viata,din prisma intamplarilor,si a unor vorbe ce le debiteaza pe-acolo Dolgoruki si Makar). Daca vrei si niste poezii epice, cauta de la Charles Baudelaire sau Alphonse de Lamartine, sunt cei mai buni poeti in opinia mea.

| Iadhira a răspuns:

Incearca "Ion" de Liviu Rebreanu, mi s-a parut foarte interesant si e foart6e bun pentru liceu. Este primul roman obiectiv al literaturii noastre romane aparut in 1920, tine minte asta. E bine sa impletesti utilul cu trecutul!happy

| Lykee a răspuns:

The Twilight Saga,The Vampires Diaries, Gazda,Vampirii Sudului,Hamlet,Visul unei nopti de vara,Romeo si Julieta,Portrertul unei doamne,Mara, La medeleni, funditaaa?

| Paulla a răspuns:

'Război şi pace' şi 'Anna Karenina' de Tolstoi, 'Idiotul' şi 'Crimă şi pedeapsă' de Dostoievski.

| FadetoBlack a răspuns:

Imaginea din oglinda de sandra brown... mie, in special, imi plac cartile ei. acum nu stiu daaca tie iti plac sau nu.
bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră aici http://lecturirecenzate.ro/ și în josul paginii ai o listă din care poți alege.

| Nymeria a răspuns:

Spartacus-Rafaelo Giovangioli este o carte care te va face sa stai pana noapte tarziu
Urzeala tronurilor-George R.R. Martin
Epopeea dragostei-Michel Zevaco
Orcii-Stan Nichols
Compania Neagra-Glen Cook
Cavalerii de Smarald-Anne Robillard
Shogun-James Clavel
Dune-Frank Herbert
Fundatia-Isaac Asimov
De asemenea Tolkkien, Dostoievski,

| LiDa6gV a răspuns:

Jurnalele vampirilor. eu am citit(si cites) pana la vol. 7 si e superba. sau la medeleni e frumoasa.

| NoriskNofun a răspuns:

Romanul adolescentului miop, Repetent la limba romana sau cel mai dragut Elevul Dima dintr-a 7-a happy

| vicaML a răspuns:

Ti-as recomanda sa citesti
Mobidik, Shrlok Holmes...

| curiousfellow a răspuns:

Carti de aventuri, thrillere, orice carte fantasy/sci-fi cu suspans. Daca vrei si ceva titluri, recomand orice de Terry Pratchett- se gasesc la noi si in engleza si in romana, de la diverse edituri, ca gen se incadreaza la fantasy pentru adulti/satira sociala si sunt pline de poante la care te bufneste rasul de vor sa stie si altii ce citesti acolo.

| єℓℓєη a răspuns:

Bună Maria.Cărtile...preferatele mele.Am cateva carti care sigur iti vor placea:
-De veghe in lanul de secară.
-Rosu si negru
-La medeleni
-La răscruce de vanturi
-Insula misterioasă Etc.Bafta!

| bublo a răspuns:

Teasai recomanda niste glume