| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva carei tari ii este specific trandafirul?

6 răspunsuri:
| BiancaPitic a răspuns:

Eu stiu ca de obicei trandafirul este specific tarilor latino-americane, pentru ca rosul aprins al trandafirului este asemanator cu "rosul sangelui latin".
De obicei in filmele spaniole cand se dansa flamenco(un dans specific lor) la sfarsit se arunca doar cu trandafiri rosii pe scena.
Deci Spania(in generall).
Sper ca te-am ajutat:*.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Egiptul este ţara de origine a trandafirului. Ăn Europa, Anglia are trandafirul ca simbol naţional, dar trandafirul întruchipează multe simboluri, de la cele religioase la cele ale unor societăţi secrete. Citiţi aici un articol excelent despre asta:
http://www.agero-stuttgart.de/......%20JMC.htm
Pe urmă vă invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| LoOvE a răspuns:

Bulgaria.

De acolo provin si eu si te asigur ca de acolo provine trandafirul.

| Foarfeca a răspuns:

Bulgaria

| yuyubarbie19 a răspuns:

Trandafirul este specific Bulgariei, dar si alte tari cum ar fi Spania Mexic si alte patrii unde se danseaza paso doble samba rumba salsa cha-cha.Te rog fundista?

| rEEy a răspuns:

Bulgaria (funda?)