| tudorita a întrebat:

I-am cumparat copilului niste pensule pentru pictura, insa nu reusesc sa le spal bine si de fiecare data cand incepe sa picteze mai ramane si ceva din culoarea veche. Cum le curat?

3 răspunsuri:
| Popa482 a răspuns:

Simplu: Apă călduță și niște detergent.

| inaaaa a răspuns:

In primul rand, le spălați foarte bine, pana nu mai ramane culoare. Apoi, daca totuși nu se ia in totalitate, le puteți lasa la inmuiat in apa calda, dar nu foarte mult, pentru ca daca sunt de lemn se va indoi si crapa manerul/capatul acela. Sper ca am fost de ajutor!

| dianadidi1 a răspuns:

Si eu pictez chiar foarte des si mi se mai intampla si mie faza asta cu pensulele.Eu de exemplu cum termin de pictat le spal cu apa fierbinte si cu sapun.Trebuie doar sa insisti putin atunci cand le speli si daca nu se duce vopseaua ai putea sa le lasi la inmuiat in apa fierbinte si sa incerci dupa sa le speli. Sper ca ti am fost de ajutor.