| RaLuCa_7165 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva care este formula chimica pentru sarea Glauber? Fundoi mare:X

Răspuns Câştigător
| deea_8404 a răspuns:

Este Na2CO3*10H2O este un cristalohidrat si semnu * inseamna inmultit

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.isjbotosani.ro/......CHIMIE.pdf determin-o si tu de la ultima problema;))

| DEBrown a răspuns:

Na2SO4

| kleorys a răspuns:

Sarea Glauber se mai numeste si sulfat de sodiu (cunoscut sub numele de minerale thenardite ) formula chimica este Na2SO4 este folosit în principal pentru fabricarea de detergenţi şi în procesul de Kraft de hârtie feliere. Aproximativ două treimi din lume de producţie este de mirabilite, naturale minerale sub formă de decahidrat, iar restul de la de-produse de procese chimice, cum ar fi acidul clorhidric de producţie.
happy

| Taeron a răspuns:

Na2SO4

| AnonymuxX a răspuns:

Sulfatul de Sodiu...cred ca formula este: Na2SO4 CRED

| claudiu_1345 a răspuns:

Na2SO4*10H2O e cristalohidrathappy