| Minerva7533 a întrebat:

Imi puteti recomanda cateva carti interesante? Lista lunga...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam vaga intrebarea. Din ce categorie vrei?
Incearca seria Millenium (Stieg Larsson). Desi dimensiunea volumelor este descurajatoare, se termina repede pentru ca sunt foarte usor de citit, iar actiunea este captivanta.
Seria Amber (Roger Zelazny) este o serie compusa din zece volume (aproximativ 300 pagini fiecare) in format mic ca si dimensiune. Este din categoria Fantasy/Adventure, cu multa actiune, descrieri superbe, razboi, intrigi, investigatii, dragoste, comedie... acopera o sfera larga de genuri.

Ingerul Negru (John Connolly), un roman politist care imbina perfect stilul lui Agatha Christie cu stilul modern al scriitorului contemporan. Si acesta are o latura de Fantasy (mie astea imi plac) si, pe parcursul actiunii, se dezvolta pe teme religioase.

Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

O lista lunga cu carti bune gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/Index-Recenzii-Carti-Bune. Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| Donzie a răspuns:

Hmmm...ar fi multe. Uite o lista cu opere care mie mi-au placut si s-au dovedit a fi si folositore pe mai departe: Maestrul si Margareta, Fratii Karamazov, Idiotul, Lupul de stepa, Jocul cu margelele de sticla, Zorba grecul, Magicianul, Orbitor, O tragedie americana, Portret al artistului in tinerete, O mie noua sute optzeci si patru, Muntele vrajit, Martin Eden, Soareci si oameni, Noaptea de Sanziene...cam astea ar fi.