| RalukaLove a întrebat:

Imi puteti spune niste asemanari si deosebiri intre : Familia Solanaceae si Familia Leguminoaselor? [dau fundita]

Răspuns Câştigător
| Nitzulitza a răspuns:

Atit plantele din familia Solanaceae cit si plantele din familia Leguminoaselor sunt angiosperme si anume dicotiledonate. Fecundatia este dubla si florile lor sunt bisexuate. Deosebiri:la leguminoase fructul este o pastaie deschisa si semintele sunt lipsite de endosperm iar la solonacee fructul reprezinta o capsula sau o baca si semintele au endosperm. Leguminoase sunt fasolea,mazarea,salcamul,lucerna s.a. iar Solonacee sunt tutunul, cartoful, vinetele, ardeiul, rosiile s.a.
Sper ca te va ajuta cit de cit informatia asta.

2 răspunsuri:
| euu14 a răspuns:

Off ioana ce faci thu acili sea p TPU?