| 123gabialexandra a întrebat:

In ce categorii valorice pot fi clasate bunurile aparținând patrimoniului cultural național mobil?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu stiu ce intelegi prin "categorii valorice".
Indiferent de valoarea la care te referi (artistica, baneasca, importanta, etc) pot fi foarte diversa, la la cele obisnuite la capodopere, de la sume mici la unele foarte mari, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar patrimoniu mobil, ce e aia?
Dar categorie valorică?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sadrian46):

Este vorba de bunurile mobile de patrimoniu national, prevazute de L.182/2000, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Prezenta lege instituie regimul juridic al bunurilor aparţinând patrimoniului cultural naţional mobil, ca parte a patrimoniului cultural naţional, şi reglementează activităţile specifice de protejare a acestora.
  (2) Patrimoniul cultural naţional cuprinde ansamblul bunurilor identificate ca atare, indiferent de regimul de proprietate asupra acestora, care reprezintă o mărturie şi o expresie a valorilor, credinţelor, cunoştinţelor şi tradiţiilor aflate în continuă evoluţie; cuprinde toate elementele rezultate din interacţiunea, de-a lungul timpului, între factorii umani şi cei naturali.
ART. 3
  (1) Patrimoniul cultural naţional mobil este alcătuit din bunuri cu valoare istorică, arheologică, documentară, etnografică, artistică, ştiinţifică şi tehnică, literară, cinematografică, numismatică, filatelică, heraldică, bibliofilă, cartografică şi epigrafică, reprezentând mărturii materiale ale evoluţiei mediului natural şi ale relaţiilor omului cu acesta, ale potenţialului creator uman şi ale contribuţiei româneşti, precum şi a minorităţilor naţionale la civilizaţia universală.
  (2) Bunurile care alcătuiesc patrimoniul cultural naţional mobil sunt:
  1. bunuri arheologice şi istorico-documentare, precum:
  a) descoperirile arheologice terestre şi subacvatice, unelte, ceramică, inscripţii, monede, sigilii, bijuterii, piese de vestimentaţie şi harnaşament, arme, însemne funerare, cu excepţia eşantioanelor de materiale de construcţie, materiale din situri, care constituie probe arheologice pentru analize de specialitate;
  b) elemente provenite din dezmembrarea monumentelor istorice;
  c) mărturii materiale şi documentare privind istoria politică, economică, socială, militară, religioasă, ştiinţifică, artistică, sportivă sau din alte domenii;
  d) manuscrise, incunabule, cărţi rare şi cărţi vechi, cărţi cu valoare bibliofilă;
  e) documente şi tipărituri de interes social: documente de arhivă, hărţi şi alte materiale cartografice;
  f) obiecte cu valoare memorialistică;
  g) obiecte şi documente cu valoare numismatică, filatelică, heraldică: monede, ponduri, decoraţii, insigne, sigilii, brevete, mărci poştale, drapele şi stindarde;
  h) piese epigrafice;
  i) fotografii, clişee fotografice, filme, înregistrări audio şi video;
  j) instrumente muzicale;
  k) uniforme militare şi accesorii ale acestora;
  l) obiecte cu valoare tehnică;
  2. bunuri cu semnificaţie artistică, precum:
  a) opere de artă plastică: pictură, sculptură, grafică, desen, gravură, fotografie şi altele;
  b) opere de artă decorativă şi aplicată din sticlă, ceramică, metal, lemn, textile şi alte materiale, podoabe;
  c) obiecte de cult: icoane, broderii, orfevrărie, mobilier şi altele;
  d) proiecte şi prototipuri de design;
  e) materiale primare ale filmelor artistice, documentare şi de animaţie;
  f) monumente de for public, componente artistice expuse în aer liber;
  3. bunuri cu semnificaţie etnografică, precum:
  a) unelte, obiecte de uz casnic şi gospodăresc;
  b) piese de mobilier;
  c) ceramică;
  d) textile, piese de port, pielărie;
  e) alte obiecte din metal, lemn, os, piatră, sticlă;
  f) obiecte de cult;
  g) podoabe;
  h) ansambluri de obiecte etnografice;
  i) monumente din muzeele etnografice în aer liber;
  4. bunuri de importanţă ştiinţifică, precum:
  a) specimene rare şi colecţii de zoologie, botanică, mineralogie şi anatomie;
  b) trofee de vânat;
  5. bunuri de importanţă tehnică, precum:
  a) creaţii tehnice unicat;
  b) rarităţi, indiferent de marcă;
  c) prototipurile aparatelor, dispozitivelor şi maşinilor din creaţia curentă;
  d) creaţii tehnice cu valoare memorială;
  e) realizări ale tehnicii populare;
  f) matriţe de compact-discuri, de CD-ROM, de DVD şi altele asemenea."