| LOSTfan a întrebat:

(intrebare pentru cei care citesc Shakespeare) Operele lui William Shakespeare: Henric al VI-lea, Regele Richard al III-lea, Richard al II-lea, Henric al IV-lea si Henric al V-lea, trebuie citite intr-o anumita ordine? Pentru ca daca ne luam dupa istorie, dupa detronarea lui Richard al II-lea, a urmat Henric al IV-lea la tron. Asta inseamna ca si operele lui trebuie citite intr-o anumita ordine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le-am citit mai in tinerete. Nu este obligatoriu sa le citesti intr-o anumita ordine, fiecare piesa de teatru este de sine statatoare. Poti sa le citesti cum vrei, toate sunt piese frumoase. Numai bine!

1 răspuns:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Din shakespeare nu stiu decât To be or not to be, formula scrisa cu ocazia vizitarii României. A, poate ca nu stii povestea! Ascult-o:

Marele poet si dramaturg englez, a auzit ca undeva in Europa ar fi o tara unde sunt vampiri, strigoi, moroi si alte fiinte malefice de pe tarâmul celalalt. Intrigat, si-a cumparat un bilet de avion, pardon de corabie, a trecut Marea Mânecii a ajuns in Franta. Dupa câteva zile la Paris unde a profitat de spectacolele de french can can de la Moulin Rouge, Crasy horse s-a urcat în diligenta directia Germania unde si-a cumparat pentru documentare cartea Dracula de Bram Stoker. In fine a strabatut si imperiul austro ungar si a intrat in România prin Tara Motilor. Uitai sa va precizez faptul ca era vara si o canicula ingrozitoare. To in detalii aflati ca era imbracat ca gentilom cu gulere de-l strângea la gât si pantaloni largi la genunchi dar cu sosete de 50 de cm (aproximative un picior jumate de-al lor) Pe scurt murea de cald
Deci decise sa coboare din diligenta si sa intre în prima bodega
La mese tot felul de moti. Unii mai isteti si primitori isi dadura seama ca e striin si-l invitara prin semne la masa lor.
Shakespeare care era un om sociabil, accepta
Motii ii turnara un pahar de palinca distilata de trei ori de vreo 80 de grade
Si ii aratara ca se dea paharul peste cap
Shakespeare multumi, lua paharul si-l dete pe gât.
Vai, saracul de el! nici otrava n-ar fi facut un efect mai mare.
Simti cum un foc viu ii arde beregata, ochii i se-nrosira si-i dete lacrimile, respiratia se poticni!
Da, dar uitai sa va spun pentru cei care nu stiti, ca la moti e un obicei: daca accepti sa bei primul pahar, inseamna ca accepti sa bei cu ei (sticlele) si deci imediat îi umplura paharaul la loc.
Shakespeare gesticula disperat ca nu mai vrea, ca e imposibil de baut asa ceva, dar te pui cu motii! Il tot îndemnau.
El nimic, nu mai vroia.
Atunci se ridica in picioare un mot tânar si zdravan, o matahala ce mai; se uita urât la el, scoase custura din brâu si o împlânta cu putere in masa tipând la el:
Tu bii or tu nu bii?!