| allyson a întrebat:

La ce se refera expresia "marul discordiei"? Puteti da un exemplu de situatie de acest gen?
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Anonim_4797 a răspuns:

Http://www.citate-celebre.com/marul-discordiei/

citeste asta si o sa iti dai seama mai bine :)

| Preutescu_Rares_2000 a răspuns (pentru Anonim_4797):

Coite
Ăsta este site de epilat...

7 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Se spune că în timpul nunții zeiței Thetys cu Peleus, un rege din Tesalia, în timp ce zeii dănțuiau, și-a făcut apariția Eris, personificarea discordiei, care nu fusese invitată, și a aruncat un măr de aur (mărul discordiei) pe care era scris "celei mai frumoase". Văzând mărul, Hera, Atena și Afrodita l-au revendicat, fiecare susținând că le întrece în frumusețe pe celelalte 2. Văzând că nu pot ajunge la o înțelegere, cele 3 zeițe au hotărât să ceară o opinie obiectivă. De aceea l-au ales ca arbitru pe prințul troian, Paris. Paris i-a oferit în cele din urmă mărul Afroditei, după ce aceasta i-a promis ca soție pe cea mai frumoasă femeie pământeană, Elena. Zeița a făcut-o pe Elena să se îndrăgostească de Paris și să fugă cu el în Troia. Acum expresia are sensul de "motiv de la care izbucneste un conflict".

| Bunny a răspuns:

"Marul discordiei"a fost initial o legenda.Hera, Atena si Afrodita s'au luptat pentru "marul discordiei" care avea semnificatia"cele mai frumoase". Cele 3 l'au ales pe Paris ca "arbitru". Fiecare a incercat sa il mituiasca cu cate ceva, dar Afrodita i'a promis'o pe Elena (cea mai frumoasa muritoare), astfel castigand "marul".
In prezent semnficatia este de zazanie. Un exemplu ar fi o a3a persoana care se baga intre 2 persoane si ii pune unu contra celuilalt. Sper ca ai inteles si ca te'am putut ajuta:*!

| CarmenR a răspuns:

Motivul de la care izbucneste o cearta.

| celmaitare a răspuns:

Marul discordiei se refera la o kestie naspa care a declansat un eveniment ulterior. marul discordiei din cearta lor a fost pierderea bagajului.adica s-au certat din cauza aia. te pup

| VampireKnight a răspuns:

Adica un lucru care a facut cateva persoana sa se certe sau sa se supere :X

Alte răspunsuri