| suntcuriossastii a întrebat:

La ce se refera proverbul "Fa-te prieten cu dracu pana treci puntea"? Scurt si la obiect va rog

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te folosesti si il lasi

| Adry05 a răspuns:

Eu inteleg sa te imprietenesti cu o eventuala cea mai rea persoana doar ca sa te ajute sa-ti atingi un obiectiv, iar apoi sa renunti la acea prietenie. Zis altfel, s ate pui pe tine pe locul 1

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tariceanu. Liberal democrat. Zice ca nu are deloc convingeri sociale si zice ca PSD e un partit de cacao.

Tariceanu vrea la putere, Tariceanu se face frate cu PSD ca sa fie la putere.

Cand PSD nu mai are puterea, Tariceanu nu mai e frate cu PSD.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu știu proverbul sub forma.
Fă-te frate cu dracul până treci puntea.
O punte este un pod peste o apă, pod de dimensiuni mai mici, cu o mică lățime, uneori fără ceva de care să te ții pe lateral la nivelul mâinilor. Astfel, trecerea punții este un eveniment periculos.
Nu ai altă modalitate de a trece decât a te baza pe eschibrul corpului tău.
Trebuie să pășești atent, să nu te împiedici să nu cazi în apă.
Pentru aceasta privești în jos spre apă. Dacă puntea este din scânduri prost lipite între ele, sau un gard de sârmă, privind în jos vezi apa curgând, ceea ce îți provoacă amețeală.
Astfel ai nevoie de curaj și concentrare ca să o treci.
Dar proverbul se referă la o situație de viață care are o dificultate echivalentă, în care nu te poate ajuta nimeni, căci nimeni nu te poate căra pe punte în spate.
Iar românul nostru caută o soluție.
Cine este dracul?
Personaj negativ, simbol al răului, dușmanul lui Dumnezeu, care îți poate face rău, căci aceasta este menirea lui pe lume.
A te face prieten, frate cu el, înseamnă să transgresezi morala comună, să devii nonconformist, să faci lucruri la limita legii sau dincolo de ea, de nevoie, constrâns de situație.
Cât timp?
Până treci puntea.
Funda.

| Andreeush a răspuns:

Adică te prefaci că ești prieten cu cineva care te poate ajuta sa îți obții ceea ce vrei.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa faci sacrficii pentru a obtine ceva.

| Lioana a răspuns:

Proverbul acesta vrea sa spuna sa te faci prieten cu dusmanul cand ai de trecut un obstacol sau cand vrei sa realizezi ceva, pentru a acesta sa nu-ti puna piedici care sa te opreasca in indeplinirea scopului tau ba chiar sa te ajute daca e posibil. Se presupune ca aceasta prietenie dureaza doar pana la realizarea scopului propus.
Gandeste-te ca esti intr-o situatie de viata si de moarte si ai doar dusmani in preajma. Ca sa supravietuiesti va trebui sa te imprietenesti cu ei chiar daca nu-ti face placere.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu e bine. mai bine treci prin apa daca puntea trece pe deasupra. dracul va avea grija sa -ti arunce pietre in cap. dar vei trece. asta il va pierde.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Il urasti p'ala, el te uraste pe tine, e un om foarte rau (Hitler) etc.
DAR
sunteti amandoi cazuti intr-o fantana si nici unul nu poate iesi singur, doar daca va ajutati reciproc, asa ca orice ar fi intre voi si oricat de tare nu ti-ar place, trebuie sa fi frate cu el pana iesi din fantana

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu12D a răspuns:

Sa fii prieten cu o persoana pana treci de un obstacol sau obtii ce vrei.