| diana_1192 a întrebat:

Lecturi suplimentare clasa a 6, va rog nu dupa net plsss

Răspuns Câştigător
| shtephie a răspuns:

Tocmai m-am uitat intr-o carte din biblioteca mea de clasa a sasea :

Balada"Toma Alimos"
Sobieski si Romanii de Costache Negruzzi
Fabula "Cainele si catelul" de G.Alexandrescu (iti va trebui si in a8a cand vei da examen)winking
Pastelele"Iarna" si"Miezul Iernei" de V.Alecsandri ( si in a8a la examen iti va trebui unul din ele)
Amintiri din Copilarie de I.Creanga
Budulea taichii de Ioan Slavici
D-l GOE de I.L.Caragiale (este genul epic-schita in care ai nevoie si in a8a )
La Medeleni de I Teodoreanu ( o splendoare de carte)

Cam acestea sunt oprele literare studiate in a6-a si trebuie sa stii sa demonstrezi ca este fabula, schita, pastel pentru ca iti vor trebui in a8-a happy
Mult succes, draga mea!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
vrem sa ne dea lectura de cls a 6a