| 이벨 a întrebat:

Limba coreeana e mai apropiata de limba japoneza sau chineza?

Răspuns Câştigător
| Stylapostol a răspuns:

Poi...se vede de la o posta ca sunt mai apropiati de japonezi deoarece au avut foarte multe razboaie pe acolo mai multe ca si cea chineza, mai ales imperiul Han. Coreea a fost cucerita DE TOT in 1910 sau 1914 de catre japonezi, apoi Uniunea sovietica si Americanii au impartit-o in 2, ma rog, nu vreau sa te plictisesc insa e clar ca mai mult cu japonezii big grin

8 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

De amândouă...aşa cred.

| KimYume a răspuns:

Buna, putem vorbi putin despre Coreea? Nu prea stiu cum sa invat coreeana si la asta speram ca ma poti ajuta. Am gasit alfabetul Hangul dar am cautat pe 3 site-uri diferite si pe toate este ceva diferit ...nu stiu care este corect si nu stiu pe care sa il invat. Pronuntia nu am gasit-o nicaieri. Dupa ce invat alfabetul si ma descurc cu pronuntia ce ar trebui sa fac ca sa invat mai usor si mai repede? big grin ^^Ai putea sa ma ajuti? :*

| 이벨 explică (pentru KimYume):

Sigur că te ajut! :)

Îţi recomand acest site pentru scurtă introducere şi pronunţia alfabetului:
http://undevainasia.wordpress.com/2010/11/24/hangeul/

Un alt site util care e mai pentru avansaţi ar fi:
http://lectiidecoreeana.blogspot.ro/

Pentru cultură, tradiţii şi alte informaţii, acest site e cel mai bun:
http://koreafilm.ro/blog/

Dupa cum ai observat probabil, multe informaţii sunt în engleză. Site-urile enumerate mai sus sunt printre puţinele în română. Limba coreeană nu este încă foarte cunoscută la noi. Au început să apară informaţii abia după ce am fost şi noi loviţi de valul coreean (numit Hallyu).
Totul a început odată cu difuzarea acelor seriale coreene pe Tvr 1. Aşa m-am îndrăgostit eu de Coreea.

După ce am învăţat alfabetul am început să învăţ cuvinte. Multe.
Apoi fraze scurte. Unele prinse şi din seriale.
Ca să poţi învăţa trebuie totuşi să ştii şi ceva engleză, pentru că, după cum am spus, multe informaţii nu sunt în română.

După ce înveţi alfabetul îţi recomand nişte filmuleţe foarte drăguţe care cu siguranţă te vor ajuta să reţii repede şi într-un mod plăcut. Aici este primul episod:
http://www.youtube.com/watch?v=sg3HH1vt6Q8
Până acum au apărut 54 de episoade. Fiecare episod durează în jur de 5-10 minute.

După ce faci toate astea, şi observi că îţi place şi vrei cu adevărat să înveţi, poţi începe să înveţi de pe acest site:
http://www.talktomeinkorean.com/

Îţi recomand să nu te grăbeşti şi să aprofundezi tot ce înveţi.
Dacă mai ai nevoie de ajutor trimite-mi un mesaj privat şi voi încerca să te ajut cum pot.
Toate acestea sunt doar părerile mele. Poţi încerca să discuţi şi cu alţii.

Mult succes! :)

| KimYume a răspuns (pentru 이벨):

Multumesc foarte mult love struck

| Zupp a răspuns (pentru KimYume):

SooMin, te ajut eu cu pronunția dacă dorești...
Trimite-mi id-ul tău printr-un mesaj privat.

| Zupp a răspuns:

Limba coreeană e independentă față de chineză și japoneză...
Și Coreeana și Japoneza au unele cuvinte împrumutate din limba chineză...

| KimYume a răspuns (pentru Zupp):

Scuze,dar chiar am uitat de TPU :o si nu am mai intrat, dca ma mai poti ajuta, id meu este yumenebuna@yahoo.com Sper ca o sa invat repede deoarece iubesc Coreea si vreau sa foarte bine limba. Kamsahamnida! ^.^

| Vaylette a răspuns:

Eu stiu ceva japoneza si cand am auzit coreeana(vorbita)intr-uun film mi s-a parut ca seamana foarte putin. Coreeana seamna mult mai mult cu chineza. Sper ca te-a ajutatbig grin