| AdeA1991 a întrebat:

Lucrez la un proiect fantasy si sunt putin blocata.

Situatie- O planeta.
Nu exista nici o stea in aproprierea sa, insa planeta este capabila sa sustina viata.
Are caldura si lumina proprie, insa lumina nu vine din pamant ci de pe cer.
Problema caldurii am rezolvat-o, insa nu mi-am dat seama cum sa explic lumina inca.
Voi ce parere aveti? Ce creaza lumina respectiva?

Am uitat sa mentionez ca nu exista ciclul zi-noapte. Este lumina constant.

Nici nu stiu daca sunt in categoria care trebuie cu intrebarea.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Lumina provine de la un strat superior al atmosferei planetei, care devine fluorescent de la caldura radiata din planeta. Acel strat de gaz fluorescent este format dintr-un element necunoscut pe Pamant, denumit Zeerium (Ze).
Stratul de Zeerium transforma caldura radiata de planeta in lumina vizibila, pe care o trimite inapoi spre directia originii caldurii, adica exact spre plameta. Deoarece conditiile atmosferice (norii) modifica intensitatea caldurii radiate spre stratul de Zeerium, si lumina primita inapoi pe sol variaza, atat in intensitatem cat si in culoare...

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă suntem în zona fantasy, fiction, trebuie să creem mai multe, să amplifiicăm ficțiunea la nivelul necesar proiectului tău și condițiilor pe care le-ai pus.
Fără nici o stea în apropierea sa, planeta se învârte direct în jurul galaxiei.

Am uitat sa mentionez ca nu exista ciclul zi-noapte. Este lumina constant.
Dacă nu există ciclul noapte zi, viața de pe ea va avea o problemă, căci viața se bazează pe ciclicități.
Ai rezolvat problema căldurii, deci a surselor de energie.
Căldura nu este un obiect, ea este o zonă din spectrul electromagnetic.
Dacă ai căldură, ce îți mai rămâne să faci este să utilizezi o parte din ea, din această energie numită căldură pentru a avea și lumină.
Acum se pune problema. Sunt ființe inteligente pe planeta ta, care să facă o tehnologie de creare a unor surse luminoase utilizând energia din zona căldurii?
Sau dorești să concepi un proces natural prin care din căldură în mod natural, unele substanțe să devină luminoase încât să fie lumină peste tot pământul tău?

| unvecin a răspuns:

Nori de lumină.

Planeta e învăluită de o atmosferă ce conține elemente chimice necunoscute nouă, dar care sunt capabile să lumineze. Așadar, o lumină plăcută se revarsă constant pe toată suprafața planetei.

Când norii se aglomerează în unele zone, lumina își schimbă anumiți parametri, astfel apar jocuri de culori și intensitate.

Când ninge, fulgii devin și ei picături de lumină, evident. happy

| Stefan_Raita_1994 a răspuns:

Ce zici de o populație de licurici de dimensiunile unui ponei?