| mihaialexandru33 a întrebat:

M-am apucat de taekwondo sau tae-kwon-do acum doua luni si jumatate si vreau sa stiu in cati ani pot lua centura neagra

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cat de repede acumulezi cunostintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam in 4 ani, daca imi mai aduc bine aminte. Daca esti talentat poti sa sari cate doua grade o data la un examen, aceasta este numai in tae-kwon-do. Inainte de centura neagra nu se sare doua grade deci trebuie sa treci prin centura rosu cu negru si apoi negru. Exista niste perioade de timp minim de antrenament continuu pe care trebuie sa-l parcurgi pentru a putea da un examen. Deja dupa doua luni jumate cred ca puteai da pentru centura galbena. Antrenorul stie cel mai bine. Centurile sunt in ordinea urmatoare: alb, alb cu galben, galben, galben cu verde, verde, verde cu albastru, albastru, albastru cu rosu, rosu, rosu cu negru, negru,... Centura neagra nu e tinta finala ci e doar inceputul. happy Scopul centurilor este sa te motiveze sa avansezi in cunostinte, in fond ele nu au nici o valoare. Iar un practicant care este nerabdator nu este potrivit pentru a invata ceva pentru ca este dezordonat si neatent fiind preocupat de centura mai mult decat de a invata. Asa ca ia-o incet si asimileaza cunostiintele ca sa pui o baza temeinica care sa te ajute mai tarziu. Te poti antrena si acasa si asta ajuta mult antrenamentelor de la club.