| Cariba1929202 a întrebat:

Ma pricep la desen si as vrea sa dau la liceu de artă (design), problema e ca nu am imaginatie, adică desenez superb cu o imagine în fața dar fara nu prea.Ce părere aveți? Crede ti ca m-ar putea duce in jos asta?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Iti trebuie mai mult exercitiu si trebuie sa iesi din zona ta de confort.
Poti sa desenezi perspectiva? 3D? Scene? Oameni? Orice?
Cat de complexe sunt desenele? Poti sa desenezi tot ce vezi in jur? Poti sa-ti desenezi propria camera si sa o reprezinti corect, tinand cont de proportii, perspectiva, etc?

Sa desenezi din imaginatie inseamna sa iti imaginezi ceva si sa-l pui pe foaie. Poti sa faci asta dupa ce stapanesti foarte bine tot ce am zis mai sus.

E usor sa vezi o imagine care iti da mura-n gura proportiile dintre obiecte, dar e greu sa te gandesti tu la ele si sa ti le imaginezi.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am desenat destul fara imagini in fata, si, desi am telent si eu, mai tirziu artisti care au vazut desenele mele mi-au recomandat sa desenez totusi dupa imagini.
Nu cred ca e o problema lipsa *imaginatiei*. Daca poti sa o faci foarte bine dupa imagini, mergi inainte tot asa. Rezultatul conteaza, la urma urmei.
Spor la desenat!

| FreddieM a răspuns:

N-ai nevoie de imaginatie, talentul e suficient. Si eu desenez orice, portrete, peisaje. Pot si din memorie, dar nu-i fundamental. Mergi la scoala, acolo se invata tehnici si moduri, cam totul despre ramura care te intereseaza, (desen, grafica, modelaj, sculptura, etc)
Pace

| Eugen80 a răspuns:

Eu cred ca acea "imaginatie" tine si de experienta si nu poti spera acum, fara experienta, ca iti va iesi orice. Picasso crezi ca avea imaginatie? Educatia exact asta face! Te indruma in viata si iti arata noi cai. Arta si design nu inseamna neaparat sa faci totul din imaginatie. In constructii e vb despre altceva, apoi imaginatia este data si de software-ul folosit in aceasta meserie.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Imaginatia ti se dezvolta in timp, pe parcursul carierei.