| Hengryb a întrebat:

Mă uitam pe YouTube la farse facute de români precum cele din SUA,Spania și alte țări moderne. Bine,nu se compara,însă nu am putut sa observ diferența de reacții intre ai noștri care fie că se suprau rău,injurau sau chiar săreau la bătaie și celelalte popoare care au oameni mai ponderați, mai cu simțul umorului, mai civilizați. E vorba de educație aici sau de problemele cotidiene?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este vorba de educatie, aici.

| dannyel86 a răspuns:

E vorba de mentalitate. Asa cum la noi exista chestii tabu, care in afara sunt considerate lucruri normale, tot asa gustam si reactionam diferit la farsele facute de ceilalti. Suntem un popor semi-tolerant, iar problemele din prezent accentueaza starea de nervozitate. Evident ca si educatia are rolul ei in felul cum reactionam la diferite situatii intalnite zi de zi.

| tudorvolcano a răspuns:

Românul din fire e mai înfumurat, și mai orgolios, de aceea se enervează mai repede.
Dacă ar avea mai multă umilitate, ar avea mai mult de câștigat.