| Digital112 a întrebat:

Mai e ceva pe langa arhaisme si regionalisme (explicati-mi si mie ce sunt ele ) fundaaaaaaaaaa

9 răspunsuri:
| Radioactive a răspuns:

Neologisme- Sunt cuvintele nou aparute intr-o limba. ex:caligrafic, rustic, entitate
Termenii tehnici si stiintifici(cred ca stii ce inseamna) ex:surub, molecula, radiator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhaismele sunt cuvinte vechi ce nu se mai foosesc in vorbire
regionalismele sunt cuinte care se folosesc numai in anumite zone de exemplu la noi se spune cartofi dar in alte parti se spune barabule si mai e ceva
neologismele sunt cuvinte provenite din alta limba cum ar fi check

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhaismele sunt cuvintele vechi ce nu se mai folosesc in limba.Regionalismele sunt cuvintele ce se flosesc in anumite regiuni.
Ex:Arhaisme:hatman
Regionalisme: papusoi (Moldova; inseamna porumb), lubenita (Oltenia; inseamna pepene verde)
Sper ca ti-am fost de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...mai sunt si oh go onargonul(cuv folosite cu scopul de a impresiona)
ex: job, shopping
-argoul (limbajul strazii)
ex:naspa, diriga
-termeni tehnici si stintifici
ex: celula, particula
si neologizmele=cuv noi introduse in lb rom (ex:canicula, fundamental)
arhaizmele cuv vechi care nu se mai folosesc(ex:vornic, logofat)
regionalizme=cuv care sa folosesc doar intr-o anumita regiune(ex:puiuc, ciubote)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvinte luate din altetari de exemplu

| loricel a răspuns:

În lingvistică, arhaismele sunt cuvinte, expresii sau moduri de exprimare învechite, care au ieșit din uzul curent al unei limbi. O parte din arhaisme se folosesc și în prezent, de exemplu în diverse opere literare, istorice sau religioase, pentru a da un aer de vechime scrierilor, sau uneori în enunțarea legilor.
Regionaslimele sunt cuvintele folosite numai in anumite zone ale tarii.

| Scuturici a răspuns:

Arhaismele sunt cuvintele vechi care au disparut dintr-o limba. Ele pot fi fonetice Ex: amu-acum, sau lexicale - se schimba intreaga forma a cuvantului Ex. vechil, vataf

Regionalismele sunt cuvintele care sunt folosite numai intr-o anumita regiune. Ele pot fi fonetice si lexicale Ex:
-fonetice: copchil, pichior
-lexicale:papusoi, barabule, curechi

Mai sunt si neologismele :sunt cuvintele nou aparute fie prin derivare sau compunere fie imprumutate din alta limba. Ele nu sunt cunoscute de toti vorbitorii. Ex: osteoporoza, sternocleidomastoidian, acidacetilsalicilic.

| sweet_1526 a răspuns:

Omonime-cuv cu aceeasi forma si sens complet5 diferit (pui(animal)pui(vb)
paronimele-cuv cu forma asemanatoare si sens diferit (familial-familial_
pleonasmul-o greseala de exprimare
argoul-un limbaj secret elaborat de un grup social cu intentia de a nu a fi inteles de ceilalti vorbitori (album-cazier;
jargonul-limbajul unei paturi culte care vrea sa se distinga printr-o exprimare care vrea sa impresioneze(ma ser)
arhaisme-cuv vechi care au iesit din uzul curent al unei lumbi(vatra)
regionalisme-cuv care se folosec intr-o anumita zona(papusoi)
neologisme-cuv noi imprumutate din alte limbi sau creeate in int linbii prin derivare sau compunere, avand obligatoriu un componrnt nologic(computer)

| alexandrum a răspuns:

Arhaisme - cuvinte care se foloseau inainte.
Regionalisme - cuvinte care se folosesc doar in anumite regiuni.
Neologisme - cuvinte care sunt luate din alte limbi (termeni de pe internet, de exemplu).