| Elee a întrebat:

Mi-am facut abonament la o biblioteca recent si nu stiu ce carte sa iau... as prefera o carte fff interesanta nu de copii si nu de autori romani. Ceva cu autorul strain si putin paranormala sau infricosatoare sau incurcata. Imi puteti recomanda o carte? Pe care ati citit-o sau care o stiti si sa`mi spuneti cam cum e ( ff scurt ) FUNDA pentru o carte bunawinking love struck

20 răspunsuri:
| sorinL1 a răspuns:

"Mr. Murder" scrisa de Dean Koontz.

Aici ai un mic rezumat al cartii: http://en.wikipedia.org/wiki/Mr._Murder

| Elee explică (pentru sorinL1):

Multumesc voi incerca cartea ta! happy

| Elee explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! nu mai este nevoie si de altele... am cv de citit laughing voi declara castigatorul cat de curand sperwinking n`o sa va uit :*

| BellaSomerhalder a răspuns:

Incearca "How to Kill a Mockingbird". Te va impresiona, cu siguranta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Iti recomand cartea Tunele de Roderick Gordon & Brian Williams-este prima carte din serie.
Iti mai recomand si Mobilul de Stephen King

| RoseQueen a răspuns:

Incearca Nascuti asasini de John August si Jane Hamsher. Eu citesc la ea de 2 zile(cu tot cu groza de teme) si am ajuns la cap 7. E chiar OK.(recomandat peste 13-14 ani)

| StellaFitz a răspuns:

Deci incearca primul volum din Fortele raului absolut de K.Amstrong e cea mai buna carte pe care am citit.o e foarte captivanta...dar si volul 2.si 3. :X:XE despre o necromata, doi vrajitori si un varcolac...

| Elee explică (pentru StellaFitz):

Multumesc voi citi cartea ta cat mai repede! m`ai facut curioasawinking

| StellaFitz a răspuns (pentru Elee):

Asa sa faci.Eu inainte uram cartile dar.cand am inceput cartea asta pur si simplu nu ma puteam opri din cititlaughing

| moni_9070 a răspuns:

Incearca muzici si faze de ovidiu verdes. e o carte interesante despre viata unui tanar pasionat de muzica, sunt prezentate peripetiile lui alaturi de familie, prieteni si de iubita. este o carte foarte interesanta, este una din cartile care mi-a placut cel mai mult. incearca nu o sa iti para rau:*

| Elee explică (pentru moni_9070):

Iti multumesc pentru raspuns voi incerca si cartea ta! dar mai intai voi incerca cartea lui @Larisa_5961 happy

| Larisa_5961 a răspuns (pentru Elee):

Elle, stiu ca o sa iti placa din proprie experienta! Cand o s-o termini de citit sa imi spui care este parerea ta. happy :*

| Elee explică (pentru Larisa_5961):

Ok te pup :*

| reflection13 a răspuns:

Incearca "Marry renascuta" de Camille DeAngelis; Editura Tritonic

| PufosheniexD a răspuns:

Buna!
Pai.E o carte care se numeste cartea visurilor si e super.
Sau mai sunt cele 3 volume scrise de Kelly armstrong.
Sunt super.eu le-am cititwinking
E vb despre o fata care insebunise, putea vedea fantome, vorbea cu ele ...etc etcwinking
Citeste si o sa iti placabig hug (Sper)

| Amélie24 a răspuns:

De ce nu autori romani? Adica, eu am citit carti de Mircea Eliade, Ionel Teodoreanu, Mihail Drumes si crede-ma sunt cele mai frumoase povesti de dragoste.
Din literatura universala iti pot sugera:
1. Memoriile unei gheise-Arthur Golden. Povestea unei fetite care devine gheisa si este cea mai frumoasa din kyoto.(in caz ca iti plac povestile asiatice, daca da imi poti trimite mesaj si iti mai dau carti asiatice).
2.Paul Coelho-Veronika se hotaraste sa moara
3. Regina Margot-Alexandre Dumas ( Actiunea se petrece in Franta, la Luvru, o poveste despre dragoste si prietenie).
4. Dama cu Camelii-Alexandre Dumas-fiul ( O carte superba, o poveste de dragoste dintr-o doamna de companie si un om de rand).
5. Anna Karenina-Lev Tolstoi( O poveste ruseasca, de dragoste, foarte faina, mi-a placut mie).
6. Mandrie si prejudecata, Ratiune si simtire- Jane Austen ( Tot povesti de dragoste, tipic Marii Bitanii)
7. La rascruce de vanturi- Charlotte Bronte.
8. Jane Eyre-Emily Bronte
9.Un tip la inaltime- Marisa Mackle
10.Paul Coelho-Brida.

Sper sa iti alegi ceva din ce ti-am dat.big grin. Majoritatea sunt de dragoste. Eu le-am citit pe toate, sunt superbe. In caz ca de razgandesti, poti incerca sa citesti Mircea Eliade-Maitreyi. Crede-ma nu ai sa regreti, scriitori romani sunt la fel de buni ca ceilalti, chiar mult mai buni, au o filosofie ascunsa in fiecare vers, care efectiv de fascineaza. Daca iti place stilul mai filosofic, matur, ai putea citi Dostoievski, Mircea Cartarescu!
Bafta!:*:*

| madalina3 a răspuns:

Mary Higgins Clark - Prefa-te ca n-ai observat
e o carte soooooper...

| Larisa_5961 a răspuns:

Ce-a mai buna carte pe care am citit-o este"De veghe in lanul de secara" de J. Salinger. E o carte foarte buna si foarte interesanta. Merita intr-adevar s-o citesti!

| Elee explică (pentru Larisa_5961):

Multumesc pentru raspuns o sa incerc cartea ta mai intai, daca ai putea sa`mi spui cv scurt despre ea? happy multumesc!

| Larisa_5961 a răspuns (pentru Elee):

E vorba despre un tanar ce nu are habar cum sa-si traiasca viata si uraste tot ce e superficial! Ii plac doar chestiile naturale, iar astea foarte putine. E o carte grozava. Cand am citit-o prima data nici eu nu ma asteptam sa fie atat de buna, iar abia asteptam sa vin de la scoala s-o citesc. Din pacate mi s-a parut ca sfarsitul s-a terminat cam aiurea dar in totalitate Holden era un tip ciudat si foarte secretos, fapt care ma impresiona din ce in ce mai mult, cuvintele ce le spunea! Astept si parerea ta :*