Mozart și jocul de oglinzi

Fundația Calea Victoriei și dirijorul Tiberiu Soare vă invită la cea de-a 8-a conferință dedicată muzicii clasice, intitulată Mozart și jocul de oglinzi. Evenimentul va avea loc luni, 12 iunie, de la ora 19:00, în elegantul Palat Cesianu – Racoviță, actualul sediu al Galeriilor Artmark.

Celebrul dirijor Tiberiu Soare propune publicului o privire sinoptică asupra aşa-numitei „Trilogii da Ponte”: Nunta lui Figaro, Don Giovanni şi Cosi fan tutte, adică Mozart în cea mai bună perioadă a sa de creaţie. Nu va fi o seară “despre Mozart”, ci o meditaţie asupra echilibrului obţinut în compoziţiile sale între două concepte suverane ale oricărei arte scenice: asemănătorul şi diferitul.

Palatul Cesianu-Racoviţă, actualul sediu al Galeriilor Artmark, se află în centrul Bucureştiului şi în vecinătatea celor mai importante repere culturale ale oraşului: Ateneul Român, Muzeul Naţional de Artă al României, Biblioteca Central Universitară.

Dirijorul Tiberiu Soare, unul dintre cei mai iubiţi şi talentaţi muzicieni români, este colaborator al Fundației Calea Victoriei din anul 2008. De-a lungul celor 15 ani a susținut, la inițiativa Fundației Calea Victoriei, numeroase conferințe despre muzica clasică și personaje din opere celebre, evenimente care s-au bucurat de mare succes la public, cum ar fi: seria de 10 conferințe „Cum să ascultăm muzica”, seria de 13 conferințe de la Opera Națională București „Pentru ce mergem la Operă?” și cele 7 conferințe organizate la Artmark în perioada noiembrie 2022 – mai 2023, parte din seria de 10 evenimente ce îl au ca ghid pe celebrul dirijor. Ca rezultat al acestor conferințe, Fundația Calea Victoriei a publicat două volume foarte apreciate de public – „Pentru ce mergem la Operă” și „Nouă povești muzicale”. De asemenea, Tiberiu Soare dirijează orchestra Symphactory Orchestra la Concertele Extraordinare de Anul Nou, organizate de Fundația Calea Victoriei. În prezent, Tiberiu Soare este dirijor la Opera Naţională Bucureşti.

Detalii eveniment: https://bit.ly/42dXXf0

Această serie de evenimente este realizată cu sprijinul Midas Electronics.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.
Voi fi acolo!
O zi frumoasă!