| Jeezy a întrebat:

Nu stiu daca e categoria potrivita insa am o intrebare legata de Istorie.

De ce de spune ca dacii erau cei mai bravi dintre traci? Tracia nu era ca si teritoriu partea din Bulgaria,Grecia, si Turcia Europeana? Iar dacii erau pe teritoriul tarii noastre?
Pana la urma dacii sunt traci sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacii sunt considerati ramura nordica a Traciilor.
Tracii erau un popor din pen Balcanica, cu timpul au migrat si la nord de Dunare asa au aparut Dacii. Faza cu tracii e ca au fost mai mult popor decat stat. Au format un Stat in circa 500BC dar ulterior s-a destramat. Tracia era sub influenta Greciei, Ulterior au venit Romanii
Faptul ca Dacii is cei mai bravi dintre Traci se datoreaza ca Tracii erau mult mai dezbinati, neconstituind dificultate in a le controla. Dacii in schimb au incercat sa se opuna
Desi in cultura Dacica se regasesc multe elemente estice: schite. Dar ca limbaj si etnie principala sunt considerati de origine Tracica

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu stiu daca e categoria potrivita insa am o intrebare legata de Istorie.
De ce de spune ca dacii erau cei mai bravi dintre traci?
=====
Așa scrie Herodot.
================
Tracia nu era ca si teritoriu partea din Bulgaria, Grecia, si Turcia Europeana?
=====
Nu. Nu era așa
=====
Iar dacii erau pe teritoriul tarii noastre?
=====
Da. prin Banat iar mai în Nord, dacii liberi.
=====
Pana la urma dacii sunt traci sau nu?
=====
Nu mai sunt, au fost.
=====

| ziftode a răspuns:

Da, au fost un sub-popor al tracilor:
https://ro.wikipedia.org/......acic%C4%83
insa nu a existat nici odata o tara care sa includa toti tracii, adica nu au fost niciodata uniti, cel putin din cate stiu eu!

| AkyMinowara a răspuns:

Racii au fost un grup de triburi indo-europene care vorbeau limba tracă, o componentă a familiei limbilor indo-europene. Aceste populații s-au răspândit în estul, centrul și sudul Peninsulei Balcanice și în părțile adiacente Europei de Est.

Tracii au locuit în provinciile antice Tracia, Moesia, Dacia, Sciția Minor, Sarmația, Bitinia, Misia, Macedonia, Panonia și în alte regiuni din Balcani și din Anatolia. Aceste provincii ocupau cea mai mare parte a Balcanilor, iar geții se întindeau dincolo de Dunăre ajungând până la râul Bug. Limba și obiceiurile tracice sunt în prezent dispărute. Ramura științei care se ocupă cu studiul Traciei și al tracilor se numește tracologie.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Traci

si ca sa iti raspund mai clar: da. dacii(getii) erau unul dintre popoarele ce alcatuiau marea familie a tracilor. tot traci erau si scitii, spre exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AkyMinowara):

Scitii nu au legatura cu tracii
Scitii erau un popor nomad, intinzandu-se din asia-pana in europa de est (pana la marea neagra)
In schimb tracii de la nord de dunare s-au cam mixat cu scitii.
De aici se nasc unele dezbateri despre originea " Daciilor", tinand cont ca Dacii vorbeau limba traca, dar cultura avea multe influente schite.