| anonim_4396 a întrebat:

O persoană atrasă de poezii ca cele scrise de George Bacovia, cum poate fi definită?
Dacă o persoană care rezonează și îi plac poeziile scrise de Mihai Eminescu poate fi clasată drept o fire romantică, atunci o persoană atrasă de poeziile bacoviene, sumbre, triste, cum poate fi clasată?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Melancolic, posomorât, dezolant.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O persoana trista, melancolica, deprimata sau depresiva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cadavru viu ( titlul unei piese de Lev Tolstoi). Și scârțîiu coroanele de plumb.

| Mosotti a răspuns:

E putin depresiv ala care ar vrea poezii triste, se regaseste in ele.

| Catrice a răspuns:

Depres

| Hammurabi a răspuns:

Alcoolic-depresivă? laughing

| Emma30555 a răspuns:

Bacovia e interesant, e diferit. Poate sa ti placă și să fii o persoana realistă, vezi si frumusetea lumii dar și profunzimea ei, la fel si daca iti place Eminescu

| Lukasssz a răspuns:

Hmm, oare de ce imi plac mie poeziile lui Bacovia?winking

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Chiar sunt curios cum pot fi eu clasat laughing!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

O persoană cel puțin, interesantă!
O persoană nostalgică, melancolică, tristă, depresivă...
O persoană care pune amprenta pe realitățile lumii înconjurătoare, nu se focusează doar pe o lume (imaginară) ideală, o persoană REALISTĂ!, o persoană care analizează lumea în frumusețea și complexitatea ei, fiind atrasă atât de imaginarul unei lumi ideale / idilice cât și de aspectele mai mult sau mai puțin... neobișnuite, complexe in natură, sumbre, morbide sau macabre ale vieții...

O persoană capabilă să înțeleagă realitățile vieții.

P.S: Și mie îmi place Bacovia, însă de departe, autorul meu preferat este Eminescu! happy
Bacovia e ideal atunci când " îți trec norii, peste casa " happy.

| Emma24dsxd a răspuns:

Si mie imi plac poeziile lui Bacovia?