| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Octava a 5 a si a 4a pentru ce gen de voce se acorda? Bariton sau soprana?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Soprana (suprana, voce in gama superioara).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sopran toată ziua.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Dar gama cantata nu se poate dezvolta sau extinde avand in vedere cele discutate sam 14 ani

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Se poate largi faza de a canta pe octave avand in vedere ca am 14 ani?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Da, poți prin antrenament, vocalize să extinzi dar nu prea mult.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Tocmai că de la 14 ani nu mai poți să te extinzi în sus.
Și baritonii, devin încet bași, pe măsură ce înaintează în vârstă.
În evul mediu, la unii călugări, când erau juvenili se aplica castrarea, ca să nu mai producă hormoni masculini care îngroașă vocea și astfel reușeau să cânte în corurile bisericii din mănăstire cântece în game înalte. La tine va fi invers, vocea se va îngroșa treptat.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Nu pot vedea raspunsul