| Goticalys2345 a întrebat:

Pentru a putea desena un portret realistic, cum pot face umbre pe fata? Si de ce am nevoie(ce fel de creion)?
Fundaa

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

¤ De creioane de cât mai multe tipuri, radieră, ascuţitoare.
Încearcă-le pe cele de la B la 8B. Koh-I-Noor e o marcă bună de creioane.
¤ Le faci folosind haşura.
¤ Poţi folosi şi estompa, un creion de hârtie presată pentru a amesteca umbrele şi a le diminua.
¤ Dacă le faci pe o hârtie nuanţată, poţi folosi şi un creion alb colorat pentru lumină, arată mai realist.