Întrebare recomandată | kati3mary a întrebat:

Pentru cei care se pricep... dupa ce am terminat de pictat cu tempera pe o panza, mai e nevoie sa dau cu ceva pe deasupra,ca sa protejez desenul? happy Pentru ca, stiu ca panza de desen e pregatita inainte de folosire cu diferite substante, si data cu grund de pictura. Deci? big grin

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Exista lacuri varnish (de protectie) si pentru tempera. Ceva ce ai avea tu nevoie: http://www.complexart.ro/......geois.html
Insa, daca tii atit de mult la lucrarile tale incit sa vrei sa le imortalizezi pentru mai mult timp, poate ca ar fi mai bine sa schimbi tehnica, tempera nu rezista asa de mult in timp. Acrilicele sunt mai versatile, paleta de culori si nuante e mult mai mare, se preteaza la orice suport, si, dupa parerea mea, e o placere sa lucrezi cu ele. Eu, ca incepator, merg pe acrilice, desi sunt ceva mai scumpe, dar si satisfactia e mai mare. Si poate am sa ajung cindva si la ulei, cu care poti face ce nu faci cu nici o alta tehnica, insa trebuie sa te si pricepi, desigur!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...nu trebuie sa mai dai cu nimic... faza e ca trebuie sa pictezi cu acuarele in ulei; se usuca greu(depinde de calitatea culorilor)

| kati3mary explică (pentru anonim_4396):

Pe ambalaj scrie ca pot si cu tempera.