| Corina64 a întrebat:

Pentru cei care sunt la profil uman-filologie, pana la urma ce opere avem de studiat pentru bac după noua programa?

2 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

La bac nu vor pica opere din perioada postbelica.Morometii de Marin Preda, Iona de Marin Sorescu si orice poezie de Nichita Stanescu sunt cele care nu vor pica la subiectul III.In rest intra orice opera studiata pana in semestrul 2, de la basm cult pana la poezie/roman interbelica/interbelic.

| Priceputeanu a răspuns:

Programa a fost făcută publică de Ministerul Educației: https://www.edupedu.ro/......ra-romana/