| frateleian a întrebat:

Poate cineva sa mi spune ce aparat s-a folosit la poza asta mai detaliat ca stiu si eu ca e cu film. Mersi!
https://imgur.com/a/1IPUMlA

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In pozele vechi (pe filme negative) nu s-au imprimat marcile aparatelor foto, ca la poze digitale.
Dupa raportul dimensiunilor (latime/inaltime) poate poza fi facuta cu un aparat Polaroid.

Granulatia pozei si fantoma din partea dreapta-jos arata ca, poza a fost facuta de un amator incepator, fara experienta.

| CalatorCritic a răspuns (pentru Bula):

Poza a fost facuta in interior si cel mai sigur seara. Probabil o reuniune de elevi. Asa ca poezia cu granulatia e doar pentru tine care stii ceva, dar nu stii totul.

| Bula a răspuns (pentru CalatorCritic):

Cred ca am facut poze deja cand parintii tai au umblat la gradinita sau si mai repede.
Asa ca stiu ce este granulatia si ce o cauzeaza. tongue

| sierra1 a răspuns:

Poza (de pe film) nu e purtătoare de informații despre aparatul ce a realizat-o

| CalatorCritic a răspuns:

Vazand doar o poza (imprimata pe hartie sau nu), nimeni nu stie nici ce ne-ai spus tu, ca e aparat cu film.
Pentru amanunte, ar trebui incarcata poza originala (de pe film) pe un site care iti arata si datele exif. Dar daca e cu film, nu prea vad cum.

| Lioana a răspuns (pentru CalatorCritic):

Informatiile din Exif se pot vedea din Windows, nu e nevoie de nici un site. Dar pozele de pe film sunt scanate iar in Exif va aparea cel mult modelul scanerului iar la data va fi data scanarii nu data pozei.

| CalatorCritic a răspuns (pentru Lioana):

1. Ce vezi in Windows? Enummara-le.
2. Exista si alte metode de transpunere film-cd, nu numai scanarea. Dar la aparatele pe film, nu vezi mai mult decat data.

| Lioana a răspuns (pentru CalatorCritic):

1. Ce vad in Windows la datele EXIF? Vad urmatoarele:
- Date taken
- Dimensions
- Size
- Camera Model
- F- stop
- Exposure Time
- ISO speed
- Focal lenght
- Metering Mode
- Flash Mode
In afara de acestea sunt urmatoarele rubrici goale pe care le poate completa utilizatorul:
- Tags, Rating, Title, Authors, Comments, Camera Maker, Subject
2. In afara de scanarea pozelor se mai poate face scanarea filmelor foto. Eu am un astfel de aparat. Deci tot scanare se numeste. Mai cunosti si alta metoda? Oricum nu asta e relevant. Pe filme oricum nu apare data. Apare doar pozitia de pe film. Poate doar daca e vorba de un aparat mai modern care imprima data pe imagine.