| laur033 a întrebat:

Poate sa imi explice si mie cineva ce erau mai exact francmasonii si ce legatura aveau cu templierii? Si mai exact ce alianta secreta erau francmasonii si cu ce se ocupau?

Răspuns Câştigător
| laur033 explică:

Intre templierii initiali ( iezuitii de azi ) nu poti face o legatura cu francmasonii cunoscuti azi deoarecece acestia din urma au aparut mult mai tarziu de vremea cruciadelor. Sau cel putin nu se stia nimic din secrete pe vremea aceea. La vremea aparitiei masonilor Ordinul Templierilor era deja desfiintat de multa vreme, desi au avut unii urmasi care s-au integrat in alte bande de mafioti numite tot Ordine, institutii papale. O mare parte din actiunile templierilor au fost preluate de iezuiti si altii.
In wiki unele date sunt reale, altele nu prea corecte ( cu intentie ) si altele sunt trecute sub tacere ( minciuna prin omisiune ) dar e un punct de referinta.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ordinul_Templierilor
https://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie

| laur033 explică (pentru laur033):

Mersi de raspunswinking

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce vorbesti la trecut cand ei functioneaza si acum. Sunt 2 din cele mai puternice 3000 de societati secrete care lupta impreuna pentru cuceririe intregii lumi.
https://www.youtube.com/watch?v=4Xp8oieHU34

| laur033 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma interesa legatura cu templierii de pe vremea aceea, dar e ok si raspunsul tau.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru laur033):

Vezi si cumentariile ca sunt interesante.
Http://www.lovendal.ro/......masoneria/