| Husicel a întrebat:

Poate sămi zică cineva de ce acte am nevoie pentru schimbarea buletinului la 18 ani?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Cat timp este valabil buletinul, zis si carte de identitate? In functie de varsta:

4 ani daca ai varsta intre 14 si 18 ani
7 ani daca ai varsta intre 18 si 25 de ani
10 ani dupa ce ai indeplinit 25 de ani
permanent dupa ce ai indeplinit 55 de ani.

Pentru inlocuirea buletinului expirat ai nevoie de:

actul de identitate expirat sau care va expira plus vechea carte de alegator
certificat de casatorie, sentinta de divort definitiva sau irevocabila sau certificat de deces al sotului/sotiei. Toate acestea in copie si original. Daca nu ai fost si nu esti casatorit, nu ai nevoie de nici un alt act.
actul prin care se face dovada spatiului in care locuiesti (copie si original). Chiar daca esti major, in cazul in care domiciliul din buletin va fi cel al parintilor, va fi nevoie sa fi insotit de unul dintre ei. Daca domiciliul este al unei alte persoane (prin luare in spatiu), va trebui sa fii insotit de proprietarul domiciliului – aviz studentilor care doresc sa isi schimbe domiciliul pe adresa unei rude in alta localitate. Exista si posibilitatea ca proprietarul domiciliului sa nu fie prezent si sa fie suficienta o declaratie a acestuia de luare in spatiu plus actul de proprietat, dar este mai sigur sa fiti insotit de persoana respectiva.
In cazul in care se va schimba domiciliul din buletin, nu este nevoie sa obtii nici un act suplimentar de la institutia de evidenta a populatiei de la domiciliul anterior. Nu mai este valabila vechea poveste cu viza centrului militar zonal pentru barbati.

Sursa: http://adprice.ro/cum-sa-iti-faci-un-buletin-nou-si-ce-acte-sunt-necesare/